09 Kasım 2012'da eklenmiş, 235 views kişi görüntülemiş
İran ABD İnsansız Uçağını Vurdu
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

İran ABD İnsansız Uçağını Vurdu

Pentagon, İran’ın Arap Körfezi üzerinde ABD insansız uçağını vurduğunu açıkladı.

 

BD Savunma Bakanlığı Pentagon, İran’a ait bir SU-25 askeri uçağının 1 Kasım’da Arap Körfezi üzerinde uluslararası hava sahasında ABD insansız uçağına ateş açtığını açıkladı. Pentagon, insansız uçaklarınınsaldırıda zarar görmediğini de belirtti.

Pentagon Sözcüsü George Little, düzenlediği basın toplantısında, olayın 1 Kasım’da ABD saatiyle sabaha karşı 04.50 civarında meydana geldiğini, ABD uçağının isabet almadığını, hasarsız şekilde üssüne geri döndüğünü söyledi.

Little, insansız uçağın, ”rutin keşif” görevi yaptığını ve İran sahillerinin 26 kilometre açığında uçtuğunu belirtti.

”İran’ı Uyardık”
ABD’ye ait bir insansız uçağa Körfez üzerinde uluslararası hava sahasında ilk kez ateş açıldığı bilgisini veren Little, ABD’nin, uluslararası hava sahasında bu tür keşif uçuşlarına devam edeceği yönünde İranlıları uyardığını söyledi.

”Obama Haberdar Edildi”
”Bölgedeki askeri varlıklarımızı ve kuvvetlerimizi korumak için diplomatik ve askeri anlamda geniş yelpazede seçeneklere sahibiz ve gerektiğinde bunu yapacağız” diyen Little, olayla ilgili olarak ABD Başkanı Barack

Obama, Savunma Bakanı Leon Panetta ve ilgili Kongre üyelerinin bilgilendirildiğini sözlerine ekledi.

ABD İnsansız Uçağını Düşürmüştü
İran yaklaşık 6 ay önce ABD’ye ait RQ-170 tipi insansız uçağı düşürdüğünü açıklamıştı. İran’ın düşürdüğü ABD insansız uçağının teknolojisinden yararlanarak, yeni bir insansız uçak ürettiği iddia edilmişti.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.