epimedyum macun

Irak Başbakanı: İran’ın ABD üslerine saldırı haberini önceden aldık

08.01.2020

7 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak Başbakanı: İran’ın ABD üslerine saldırı haberini önceden aldık

Adil Abdulmehdi, Kasım Süleymani’nin öldürülmesine karşılık İran’ın ABD’ye yönelik hava saldırısını yapacağından haberdar olduklarını belirtti.

Twitter hesabından bir açıklama yayımlayan Abdulmehdi, 0;İran’ın ABD üslerine saldırı haberini önceden aldık. saldırının, sadece ABD askerlerinin bulunduğu bölgeleri kapsayacağı bildirildi. Ancak saldırılacak noktalar hakkında bilgi verilmedi” dedi.

Abdulmehdi, bunun üzerine saldırı bilgisini kendisinin de ABD’ye ulaştırdığını kaydetti.

Irak Başbakanı, şu ifadeleri kullandı, “O sırada Ayn el-Esed ve Erbil’deki Harir askeri üsleriyle başka bölgelere füzeler yağıyordu. Saldırılacağı haberini aldığımız anda Irak askeri birimlerine gereken tedbirleri almaları için uyarıda bulunduk. Saldırıda Irak ve koalisyon güçleri tarafından herhangi bir kayıp olduğuna dair resmi bir durum bildirilmedi.1;

Abdulmehdi, Irak’ın bir savaşa girmesini engellemek için diplomasi yürüttüğünü, ülke egemenliğinin ihlal edilmesini kabul etmediklerini belirtti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, gece saatlerinde ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurmuştu. İran, saldırıda en az 80 ABD askerinin öldüğünü öne sürmüştü.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlandırıldığı Irak’ın Enbar kentinde bulunan Ayn el-Esed ile Erbil’deki üslerine 12’den fazla balistik füzeyle saldırı düzenlediğini bildirmişti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.