epimedyum macun

ABD askerlerinin çıkarılması için gerekli mekanizmayı hazırladık

06.01.2020

82 views Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD askerlerinin çıkarılması için gerekli mekanizmayı hazırladık

Başbakan Adil AbdulmehdiR6;nin Askeri Sözcüsü Abdulkerim Halaf, yaptığı basın açıklamasında, “ABD askerlerinin Irak̵;tan çıkarılması için gerekli plan ve mekanizmaları hazırladık” dedi. Halaf, söz konusu mekanizmaya ilişkin detay vermedi.

IŞİD karşıtı koalisyonun IrakR;taki varlığına da değinen Halaf, söz konusu güçlerin Irak askerlerine eğitim ve danışmanlık hizmeti için ülkede kalabileceğini söyledi.

Halaf, “Hükümet, koalisyon güçlerinin hareket alanını sınırlandırdı. Şu an hiçbir şekilde hareket etmelerine izin verilmiyor” ifadelerini kullandı.

‘Bu yapılan, hoş görülmeyen bir aptallıktır’

İranlı General ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-MühendisR;in ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin ise Halaf, “Bu yapılan, hoş görülmeyen bir aptallıktır. Süleymani, bizim konuğumuzdu ve hedef alınamaması gerekirdi” değerlendirmesinde bulundu.

‘Trump’ın IrakR;ı tehdit etmesi doğru bir tutum değil’

Halaf, ABD Başkanı Donald TrumpR7;ın Irak’a yönelik yaptırım açıklamalarını da “Trump’ın Irak’ı yaptırımlarla tehdit etmesi doğru bir tutum değil. Irak hükümeti, ABD ile ekonomik olarak iş birliğini sürdürecek” şeklinde değerlendirdi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.