27 Eylül 2012'da eklenmiş, 273 views kişi görüntülemiş
Hatayda Ticaret Bitti
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Hatayda Ticaret Bitti

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, yaşanan Suriye krizi nedeniyle Hatay’da ticaretin yok olma seviyesine ulaştığını söyledi.

Hatay’da yaşanan ticari sıkıntıdan bahseden Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay’daki halkın yıllardan beri büyük bir dayanışma ve hoşgörü içinde yaşadığını belirtirken, bu hoşgörüyü kimsenin bozmaya gücünün yetmeyeceğini dile getirmeyi de unutmadı.

Komşu Suriye’deki olaylardan İhracatçı ve nakliyecilerimiz, turizmcilerimiz, büyük ölçüde etkilenmiştir. Ayrıca halk arasında bavul ticareti diye adlandırılan ticaret şekli, oldukça yaygın olarak yapılmaktayken, esnafımızla beraber bu tacirler de büyük ölçüde darbe almıştır.

Ekonomik canlılık büyük darbe alırken, sorunun sürmesi beklentileri de olumsuz etkilemiştir. Bu durum, Suriye ile gerek doğrudan, gerekse Ortadoğu ülkelerine yönelik yoğun ticari ilişkileri bulunan ilimizde, üretim, ihracat, pazar kaybı, gibi kayıpları gittikçe büyütmüştür. Hatay ekonomisine çok olumsuz etkileri olduğunu ve olmaya devam ettiğini söyledi.

İki ülkenin karşılıklı mutabakata varması sonucu, 2009’un Eylül ayında kalkan vize uygulamasının ciddi bir sinerji oluşturduğunu, bunun da ticarete olumlu yönde yansıdığını kaydeden Çinçin, şu anda ticaretin neredeyse yok olma seviyesine ulaştığını vurguladı.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.