31 Mayıs 2017'da eklenmiş, 29 views kişi görüntülemiş
Hamalların Zorlu Ramazan Mesaisi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Hamalların Zorlu Ramazan Mesaisi

Hatay’ın Hassa ilçesinde ramazan ayının girmesiyle mesailerine ara vermeyen hamallar, sıcak havada oruç tutarak zorlu koşullarda çalışıyor.

Geçimlerini 50 kilogramlık gübre ve unları taşıyarak sağlayan hamallar, uzun ve sıcak günlere denk gelen ramazan ayında çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

İlçenin Aktepe mahalle çarşı merkezinde bekleyen ve iş çıktığı zaman harekete geçen hamallar, ramazan ayında da ara vermeden evlerine ekmek götürmenin gayretine düşüyorlar.

Arkadaşları tarafından sırtlarına yüklenen un ve gübre dolu torbaları taşıyan işçiler, iş olduğu günde 8 saatten fazla çalışıyorlar. Sıcak havada zaman zaman bunalan işçiler el ve yüzlerini soğuk suyla yıkıyorlar.

Ortalama günde 50 lira kazanan hamallar, ramazan ayında da oruç tutarak mesleklerini yapıyorlar.

Hamal işçilerinden 5 çocuk babası Mehmet Şen (48), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaptıkları işin oldukça zor olduğunu söyledi.

27 yıldır hamallık yaptığını belirten Şen, “Hamallıktan başka geçim kaynağım yok. İşim oldukça zor ama severek yapıyoruz. Evimize çocuklarımıza ekmek götürmek için yaz, kış ve ramazan ayı da durmadan çalışıyoruz.” dedi.

Her işin kendine göre zorluğu vardır diyen Şen, “Ben ekmeğimi sırtımdan kazanıyorum. İş çıktıkça ter döküyoruz. İş olduğu gün ortalama 8 saatten fazla çalışıyoruz. Ramazan ayında olmamız nedeniyle bizi oldukça etkiliyor, ancak biz ibadetimizi de yerine getiriyoruz. Başkalarına muhtaç olmamak için gücüm yettikçe bu işte çalışmaya devam edeceğim.” diye konuştu.

62 yaşında hamallık yapan Abdurrahman Bayırlı da, 7 çocuğuna bakmak için tek yapabildiği işin hamallık olduğunu belirtti.

İş olduğu zaman gece gündüz demeden çalıştığını anlatan Bayırlı, “Hamallığı 37 yıldır ara vermeden yapıyorum. Allah’a şükür ramazan orucumuzu da tutuyoruz. Sağlıklı olduğum sürece bu işi yapmaya devam edeceğim. Tek geçim kaynağım bu, sıcak havalar bunaltsa da dayanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Battal Gazi Maraşlı (54) ise geçimlerini sağlamak için tek yapabildikleri işin hamallık olduğunu belirterek, “Yaz ayı ve ramazan ayı olmasından dolayı zorlanıyoruz, ancak işimize ara vermeden devam ediyoruz.” dedi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.