01 Ağustos 2012'da eklenmiş, 395 views kişi görüntülemiş
Güven’den Genel Sağlık Sigortası Uyarısı
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Güven’den Genel Sağlık Sigortası Uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumu Elbistan Merkez Müdürü Halis Güven, 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla zorunlu genel sağlık sigortasının uygulamaya geçtiğini hatırlatarak, bu konuda vatandaşları uyardı.

“1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla ülkemizde ikamet eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan Türk vatandaşları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında resen tescil edilmektedir” diyen Güven, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Buna göre herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı tespit edildiği tarihten itibaren Kurumumuzca resen genel sağlık sigortası tesciliniz yapılmakta ve asgari ücret üzerinden hesaplanan genel sağlık sigortası prim ödeme yükümlülüğünüz başlamaktadır. Re’sen tescil edilmeniz nedeniyle tahakkuk eden genel sağlık sigortası primlerinizi Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank şubelerine ödeyebilirsiniz.

Gelir seviyenize göre ödemeniz gereken genel sağlık sigortası prim miktarınızın ya da primlerinizin devlet tarafından karşılanması şartını taşıyıp taşımadığınızın tespitinin yapılabilmesi için gelir testi yaptırmak üzere yerleşim yerinizin bağlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, Kurumumuz tarafından Gelir testine müracaat bildiriminin tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde müracaat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca, Kurumumuz tarafından yapılmakta olan Gelir testine müracaat bildirimine ilişkin tebligatı beklemeksizin, yerleşim yerinizin bağlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmanız halinde de gelir testi başvurularınız kabul edilmekte ve gelir testi işleminiz yapılmaktadır.”

Gelir testi yaptırmayanların genel sağlık sigortası prim tutarının asgari ücretin iki katı üzerinden hesaplandığını dile getiren Güven, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Gelir testine müracaat etmek istememeniz veya süresi içinde müracaat etmemeniz halinde genel sağlık sigortası prim tutarınız asgari ücretin iki katı üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak daha sonra gelir testine müracaat etmeniz halinde ise gelir testi sonucunuza göre genel sağlık sigortası tesciliniz güncellenerek ödeyeceğiniz genel sağlık sigortası prim tutarınız yeniden belirlenecektir.

Gelir testine müracaat edilmesi halinde, Kurumumuz tarafından gelir testi sonucunda belirlenen genel sağlık sigortası prim tutarı tarafınıza GSS tescil bildirimi ile tebliğ edilmektedir.

Sağlık hizmetlerinden yararlanmanız için genel sağlık sigortası primlerinizi düzenli olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Genel sağlık sigortası primlerinizi ödememeniz halinde sağlık yardımlarından faydalandırılmanız söz konusu olmamaktadır. Ayrıca, kanuni süre içinde ödenmeyen genel sağlık sigortası primlerinize gecikme zammı ve cezası uygulanmaktadır.” – Kahramanmaraş

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.