02 Şubat 2012'da eklenmiş, 462 views kişi görüntülemiş
GÜBRETAŞ’tan 100 milyon $ yatırımı
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

GÜBRETAŞ’tan 100 milyon $ yatırımı


GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta, “Yarımca Fabrikamıza Yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırım olacak” dedi.

Gübre Fabrikaları Türk AŞ (GÜBRETAŞ) Genel Müdürü Osman Balta, ”Fabrikalarımızda yenileme yapacağız. Teknoloji ve proses yenilemesi yapacağız. Yarımca fabrikamıza Yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Bu GÜBRETAŞ’ın tarihindeki en büyük iç yatırımı” dedi.

31 Ocak 2012 itibariyle Mehmet Koca’nın ayrılması nedeniyle yeni genel müdürlüğe atanan Osman Balta düzenlenen törenle görevi Koca’dan teslim aldı.

Balta, devir-teslim töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bu zamana kadar GÜBRETAŞ’ın sürdürdüğü başarılı performansı aynı şekilde sürdürerek şirketi büyüteceklerini kaydetti.

Yatırımları ve yurt dışı açılımlar ile iş hacmini genişleteceklerini ifade eden Balta, herhangi bir şekilde şirketin iş hacminde bir değişikliğin söz konusu olmadığını dile getirdi.

Balta, Kuzey Afrika’da fosfatlı gübre alanında kendilerine katma değer sağlayacak bir şirket satın alınması çalışmalarının devam ettiğini bildirerek, şirket arayışlarının devam ettiğini, ancak bu şirketin satın alınmasının bu yıl içinde olmasının biraz zor olduğunu belirtti.

Yurt içinde de yatırımlarının olacağını belirten Balta, ”Üretim gücümüz Yarımca’da. Ticaretimizin yüzde 30’unu üretimden sağlıyoruz ama üretim kaynakları da yine hammaddeleri dışarıdan geliyor. Fabrikalarımız oldukça yaşlandılar. Fabrikalarımızda yenileme yapacağız. Teknoloji ve proses yenilemesi yapacağız. Yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Bu GÜBRETAŞ’ın tarihindeki en büyük iç yatırımı olacak. GÜBRETAŞ’ın en büyük dış yatırımı İran’da bulunan Razi Petrokimya Tesisleriydi. İnşallah bu önümüzdeki dönemde Türkiye’de yatırımlarımızı artıracağız. Teknolojiyi yenileyip, kapasiteyi artıracağız” diye konuştu.

İran’a uygulanan ambargo

Osman Balta, şu anda Türkiye pazarının yüzde 30’una sahip olduklarını dile getirerek, yaklaşık cirolarının da 3,5 milyar dolara tekabül ettiğini anlattı.

Bu yıl ciro olarak 2011 yılının önüne geçeceklerini vurgulayan Balta, bu yıla ilişkin yüzde 6’lık büyüme hedefi ortaya koyduklarını, bu hedefi hala koruduklarını anımsattı.

Balta, genel olarak dünyada döviz kurlarında bu yılın ikinci yarısından itibaren bir düşüş beklendiğini aktararak, 2012’in ilk yarısının biraz daha sıkıntılı geçeceğine dair öngörülerin bulunduğunu, Türkiye’nin kamu maliye yapısının güçlü olmasının doların yükselişini kırdığını, dövizin normal bir seviyeye indiği ve bu düzeyde de gideceğini söyledi.

2012 yılının ikinci yarısından itibaren piyasaların çok daha istikrar kazanacağını anlatan Balta, tüm bu gelişmelerin ışığında gübre fiyatlarında bir gerileme ile aşırı yükselmelerin olmayacağını, fiyatların bu seviyede devam edeceğini kaydetti.

Balta, İran’da bulunan yatırımları Razi Petrokimya Tesislerinin İran’a uygulanan ambargodan nasıl etkilendiği sorusu üzerine de, ”Razi İran’da bir yatırımımız ama Türk şirketi, bu ambargoya alınmış şirketler listesinde değil. Biz de etkilenmemek için gerek ihracat rotası olsun, operasyonlar olsun gerekli tedbirleri alıyoruz. Ama şu anda öyle bir sıkıntımız yok. Etkilenmemek için, önceden direkt İran’dan ürünlerimizi gönderiyorduk. Şimdi Razi’nin İstanbul merkezli bir şirketini kurduk. Operasyonlarımızı İstanbul’dan gerçekleştiriyoruz. İran’dan direkt mallar gerekli yerlere gidiyor ama operasyonlar buradan yönetiliyor” şeklinde konuştu.

Bu arada düzenlenen törene GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu da katıldı.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.