21 Kasım 2012'da eklenmiş, 232 views kişi görüntülemiş
Gazze’de Gün Boyunca Kan Döküldü
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Gazze’de Gün Boyunca Kan Döküldü

Davutoğlu ve Arap bakanların Gazze temasları sırasında İsrail, operasyonlarını sürdürdü.

Gazze’den roket saldırılarına sert şekilde karşılık veren İsrail, operasyonlarını Salı günü boyunca sürdürdü.

Filistinli militanların roket atışında 1 İsrail askeri yaşamını yitirirken, İsrail’in düzenlediği hava operasyonlarında El-Aksa Televizyonu’na çalışan 2 kameraman ve 1 gazeteci hayatını kaybetti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanları ile Gazze’ye yaptığı “dayanışma ziyaretinin” ardından AA’ya verdiği demeçte, İsrail ile Filistin arasında ateşkese ulaşıldığını bildirdi.

Davutoğlu, Gazze’ye yaptıkları ziyaret sırasında İsrail’in operasyonlarını sürdürmesine tepki gösterirken, bu operasyonlara rağmen ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi. Bakan Davutoğlu, “Ateşkes anlaşması yapıldı. Bu gece saat 12.00’de ateşkes yürürlüğe girecek” diye konuştu.

Kırılgan ateşkes

6 gündür devam eden operasyonlar, tüm dünyada kaygılara neden olmuş, Mısır’ın arabuluculuğunda yürütülen ateşkes görüşmeleri için ABD, Almanya ve bölge ülkeleri de taraflar nezdinde girişimlerde bulunmuştu.

Hamas’lı bir yetkili, Cnn televizyonuna yaptığı açıklamada, tarafların “gerilimi düşürme” konusunda anlaştığını, bunun resmi bir ateşkes anlamına gelmediğini söyledi.

İsrail’in 14 Kasım’da başlattığı operasyonda bugüne kadar en az 125 Filistinli yaşamını yitirdi, 1000’den fazla kişi yaralandı. Ölenler arasında 31 çocuk bulunuyor.

6 günde 1000 roket

Gazze’den atılan roketler, geçtiğimiz hafta 3 İsrail vatandaşının ölümüne neden olmuştu. İsrail, 14 Kasım’dan bu yana Gazze’den 1000’den fazla roket fırlatıldığını, bunların 720’sinin İsrail’in güneyine düştüğünü belirtiyor.

“Demir Kubbe” adı verilen füze savunma sisteminin, 389 füzeyi etkisiz hale getirdiği kaydediliyor.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.