22 Kasım 2012'da eklenmiş, 249 views kişi görüntülemiş
GAZZE ZAFER KUTLADI
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

GAZZE ZAFER KUTLADI

İsrail saldırılarında 42’si çocuk, 23’ü kadın 161 Filistinli hayatını kaybetti… Sekiz gün süren direnişin ardından Hamas, ateşkes sonrası zaferini ilan etti.

 

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in 8 gün boyunca süren Gazze saldırılarının bilançosunu 161 ölü, 1222 yaralı olarak açıkladı.

İSRAİL 8 GÜNDE 161 FİLİSTİNLİ’Yİ KATLETTİ

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, bakanlıkta resmi olarak 138’i erkek, 23’ü kadın olmak üzere 161 ölü, 869’u erkek, 353’ü kadın olmak üzere bin 222 yaralının kayıtlı olduğunu bildirdi.

ÖLENLERDEN 42’Sİ ÇOCUK

Kudra, İsrail’in saldırılarında ölenlerin arasında 42 çocuk, 18 yaşlı, 2 gazeteci, sağlık görevlisi ve sivil savunmadan 1 kişinin bulunduğunu belirtti.

FİLİSTİN SOKAKLARDA, GAZZE ZAFER KAZANDI

Filistinlilerin ”Zafer” olarak nitelendirdiği ateşkesin sağlanması, Gazze’de sevinçle karşılandı. Onbinlerce Filistinli sokaklara döküldü.

Gazze’de havai fişekler atıldı, sokağa dökülen halk ellerinde Filistin bayrağı taşıdı. Göstericiler, ”El-Kassam, Gazze’den sana selam”, ”Heniye, Gazze’den  sana selam”, ”Hamas, Fetih ve halk için birlik”, ”Gazze, zafer kazandı” sloganları attı. Tekbir sesleri yükselen camiler de halk, ateşkes kutlamalarına katılmaya davet edildi.

İSRAİL KAYBETTİ, FİLİSTİN DİRENİŞİ KAZANDI

Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, ateşkes anlaşmasına ilişkin, ”İsrail kaybetti, Filistin direnişi kazandı” dedi. Ateşkesin açıklanmasının ardından Mısır’ın başkenti Kahire’de İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ramazan Şallah’la yaptığı basın açıklamasında Meşal, ”İsrail, geçen çarşamba başladığı, 8 gün süren saldırılarında kaybetti.

İsrail, 8 gün sonra Filistinli direniş gruplarının isteklerine boyun eğmek zorunda kaldı. Filistin direnişi kazandı” görüşünü belirtti.

”Sihir, büyücüsüne geri döndü, İsrail atıldığı macerada başarılı olamadı” ifadesini kullanan Meşal, İsrail’in ateşkese uyduğu sürece kendilerinin de uyacağını söyleyerek, ”İsrail ateşkese uyduğu müddetçe bizde uyacağız. Eğer onlar dönerse bizde döneriz” diye konuştu.

Ateşkes maddeleri arasında Gazze’den İsrail’e açılan sınır kapısı dahil tüm sınır kapılarının açılması şartı bulunduğu belirten Meşal, iki tarafın sınır kapılarının açılması, Gazze’ye insan ve mal girişinin kolaylaştırılması konusunda anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Ateşkesin sağlanmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk yetkililerin çabalarını öven Meşal, ”Başbakan Erdoğan ve Türk yetkililerin ateşkes için harcadığı çabalara teşekkür ediyoruz. Ayrıca Mısır ve Katar’a da teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

ONURLU BİR DİRENİŞ GÖSTERDİK

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ramazan Şallah ise, Filistin direniş güçlerinin, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları karşısında onurlu bir direniş gösterdiğini ve ateşkesi de onurlu bir şekilde
kabul ettiğini belirtti.

Ramazan Şallah, İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki ateşkesin ardından Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile yaptığı açıklamada, Filistinli direniş gruplarının, ateşkesin şartlarını İsrail tarafından muhalif bir tutum sergilenmedikçe yerine getireceklerini belirterek, ”Biz, bu konuda uzman olan İsrail’in sözünden dönmesi hususunda da alışkanlık kazandık” dedi.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırının etkenlerinin siyasi olduğunu kaydeden Şallah, ”İsrail’in Gazze’ye saldırı sebepleri hala geçerliliğini koruyor” dedi.

Şallah, ”İsrail’in saldırıları karşısında onurlu bir direniş gösterdik ve ateşkesi de onurlu bir şekilde kabul ettik” ifadesini kullandı.

FİLİSTİN DEVLETİNİN ORTAYA ÇIKMA ZAMANI GELDİ

BM Genel Sekreteri Ban-Ki mun ise, “Filistin devletinin ortaya çıkma zamanı geldi” açıklaması yaptı, Avrupa Birliği ise, “İki devletli çözümün üzerinde durulması gerektiğini vurguladı…

EN BÜYÜK ZAFER FİLİSTİN DEVLETİ

42’si çocuk 161 kişinin katledildiği İsrail saldırılarının ardından Filistin tarafınıdan gelen zafer çığlıkları yadırganabilir… Ancak unutulmaması gereken bir nokta var; Hamas’ın sekiz günlük direnişinin ardından ‘Filistin devleti’ bir kez daha dünyanın gündemine geldi… Bugün en büyük zafer galiba BM’nin, tanımadığı Filistin devletinden söz ediliyor olması…

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.