Ermenistan; Ülkedeki durum tehlikeli çizgiye ulaştı

23.04.2018

39 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Ermenistan; Ülkedeki durum tehlikeli çizgiye ulaştı

Ermenistan Devlet Başkanı’nın sitesinde yayınlanan açıklamada, “Ülkemizdeki süreçler tehlikeli çizgiye ulaştı ve bu durum, geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir. Maalesef, daha önce varılan anlaşmaya rağmen (Serj Sarkisyan ile muhalif lider Nikol Paşinyan arasındaki) görüşme kesildi, oysa ki öyle bir görüşme durumun rahatlamasını ve gerginliğin azalmasını sağlayabilirdi” ifadelerine yer verildi.

Taraflara ülkedeki istikrarın bozulmasına neden olabilecek yıkıcı davranışlardan vazgeçme ve diyalog arayışlarına devam etme çağrısı yapan Sarkissian, “Tüm vatandaşlarımızı, diasporadaki yurttaşlarımızı durumu germe teşebbüslerinden kaçınmaya ve itidalli olmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Başbakanlığı onaylanan eski Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, bugün protestocuların eylemlerine önderlik eden muhalif milletvekili Nikol Paşinyan ile yaptığı görüşmeyi kesmiş, görüşme toplam 3 dakika sürmüştü.

Başarısız görüşmenin ardından polis, Erivan’daki protestoculara dağılmadıkları için müdahale etmiş, müdahale sırasında muhalif liderler Paşinyan, Ararat Mirzoyan ve Sasun Mikaelyan meydandan uzaklaştırılarak gözaltına alınmıştı.

ERİVAN’DAKİ AKŞAM MİTİNGİNE ON BİNLERCE GÖSTERİCİ KATILDI

Bu arada Sputnik muhabirinin aktardığı bilgiye göre Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bu akşam düzenlenen mitinge on binlerce gösterici katıldı.

Eski Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın başbakan olmasına tepki olarak 14 Nisan’dan bu yana devam eden protesto gösterileri bugün ilk kez liderler olmadan yapıldı.

Eski Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın, bugün protestocuların eylemlerine önderlik eden muhalif milletvekili Nikol Paşinyan ile yaptığı görüşmeyi kesmesinin ardından dağılmayan protestoculara müdahale eden polis, muhalif liderler Nikol Paşinyan, Ararat Mirzoyan ve Sasun Mikaelyan dahil 220’nin üzerinde göstericiyi gözaltına almıştı, yaralanan 7 kişiyse hastaneye kaldırılmıştı.

Bugünkü gösterilereyse geçici olarak Paşinyan’ın başkanı olduğu Sivil Sözleşme partisinin yönetim kurulu üyelerinden Alen Simonyan öncülük ediyor.

SADECE BUGÜN 277 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan, sadece bugünkü gösteriler sırasında toplam gözaltı sayısı 277 kişi olarak açıklandı.

Sputnik’e konuşan polis sözcüsü Edgar Canoyan, “Şu an itibarıyla emniyet şubelerine toplam 277 kişi getirildi” ifadelerini kullandı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.