06 Ağustos 2012'da eklenmiş, 275 views kişi görüntülemiş
Ergenekon Duruşma Salonu Yine Karıştı
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Ergenekon Duruşma Salonu Yine Karıştı

Ergenekon Davası’nda tanık sıfatıyla dinlenen eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür ile Yalçın Küçük arasında geçen “Öcalan’a yönelik planlanan suikast” tartışmasında, Küçük soru sormak yerine yorum yapıyor Gerekçesi ile Mahkeme başkanınca salondan çıkarıldı. İzleyiciler, kararı sloganlarla protesto etti.

stanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 65’i tutuklu 273 sanıklı Ergenekon Davası’nın 215’inci duruşmasında bugün eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür tanık sıfatıyla dinlendi.

MEHMET EYMÜR VE DOĞU PERİNÇEK’İN SÖZ DÜELLOSU

Duruşmada, Eymür, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in sorularını yanıtladı. Daha sonra da Eymür’e soru sormak için sanık Doğu Perinçek söz aldı. Ancak, Perinçek ve Eymür arasındaki diyalog söz düellosuna dönüştü. İkili arasında yaşanan söz düellosunda 1970’li yıllara ilişkin konuların ağırlıklı olduğu görüldü. Perinçek’in, Eymür’e “MİT’te çalıştığınız dönem Ergenekon ile ilgili bilgi aldınız mı?” diye sorması üzerine Eymür, “Hayır” cevabını verdi. Bunun üzerine Perinçek, MİT tarafından hazırlanan ve bir sureti de mahkemede bulunan MİT şemasına bir katkıda bulunup bulunmadığı sorulunca, Eymür, bu konuda da bir katkısı olmadığını, bunun Şenkal Atasagun’dan sorulması gerektiğini söyledi. Perinçek, “Susurluk örgütünü kim ortaya çıkardı?” diye sorduğu Eymür’ün, “Herhalde siz değil ben çıkardım” şeklinde cevap vermesi üzerine Perinçek, “Kim kamuoyuna duyurdu?” dedi. Eymür de, “Siz kamuoyuna duyurdunuz” cevabını verdi. Perinçek’in sorusu üzerine İkinci MİT raporunu da kendisinin hazırladığını aktaran Eymür, raporun bir kısmını eski bir emniyet müdürüne verdiğini kaydederek, “Raporu Ecevit’e iletmesi için vermiştim. O bölüm de sizin yayınladığınız bölümdü zaten” dedi. Eymür, Birinci MİT raporunu da kendisinin hazırladığını, ancak Aydınlık grubu tarafından kamuoyuna duyurulduğunu söyleyince, Perinçek, “Peki İkinci MİT raporunda bizim ilave ettiğimiz bir konu ya da tahrifat yaptığımız bir belge var mıdır?” diye sordu. Eymür de, “Sonradan alay mevzuu edecek birşey buldunuz, sulandırdınız. Raporda yer alan mulletin yatak odasını haber yaptınız” dedi. Perinçek de bu açıklama üzerine, “Tabii kimse, yatak odasının dinlenmesini istemez” deyince, Eymür de, “İstihbaratta yatak odaları çok önemlidir. Parti başkanlarını düşürecek bilgiler çıkabilir” açıklamasını yaptı. Bunun üzerine Perinçek’in, “Benim yatak odamı da dinlediniz mi?” sorusu salonda gülüşmelere neden oldu.

KIZIL ELMA PROJESİ

Oda TV Davası’ndan tutukluyken cezaevinde ölen MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu’nun, kendisi döneminde göreve başladığını söyleyen Eymür, Kozinoğlu’nun Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile Alaattin Çakıcı konusunda görüştüklerini söylediğini anlattı. Perinçek’in “Özkaya ile bir parti başkanına yapılacak olan bir suikast konusunun konuşulduğu şeklinde açıklama yaptı” demesi üzerine Eymür, suikast konusunun Cumhurbaşkanı’na yönelik olduğu duyumunu aldığını ifade etti. Perinçek de, suikast hedefindeki kişinin kendisi olduğunu söyledi. Doğu Perinçek, kendisi ile dava sanıklarından Veli Küçük arasında bir görüşme saptayıp saptamadığını sorması üzerine Eymür de, “Kızıl Elma projesi size mi aittir?” diye sordu. Perinçek de, “Bütün gençlere ait bir projedir. İçlerinde ülkücüsü de vardır, solcusu da vardır” açıklamasını yaptı. Eymür de, bu cevap üzerine “İşte tamam, Veli paşa da Kızıl elma içinde, siz de onun içindesiniz” dedi.

 ÇİLLER SUİKASTİ MİT DIŞINDA BİRİLERİ İLE GÖRÜŞÜYORDU

Perinçek’in ardından tanık Mehmet Eymür’e soru sormak için sanıklardan Yalçın Küçük, söz aldı. Yalçın Küçük, Eymür’e, “İfadelerinize göre ben hem burayı (yargılandığı dava konusu Ergenekon örgütünü kastederek) hem PKK’yı yönetiyorum” diyerek sözlerine başlayınca Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından sadece sorusunu sorması konusunda uyarıldı.Bunun üzerine Eymür, “Ben Amerika’da da ifade verdim. Orada stenoyla moto mot yazıyorlar. Ama burada savcı bey yazdırdığı için birebir değil. Küçük PKK ile iletişimde olduğu için hedefimizdeydi” açıklamasını yaptı. Küçük, “Benim MİT ile herhangi bir ilgim oldu mu?” diye sorunca, Eymür, böyle bir bilgisinin olmadığını belirterek “Bana verilen sizin bilgileriniz doğrultusunda yurt dışındaki faaliyetlerinizi zaman zaman izliyorduk” dedi. Küçük’ün “Benim bu örgüt ile ilgimi teyit edecek deliliniz var mı?” sorusuna Eymür, “Sizin bu örgüt ile ilginizi teyit edecek bir bilgim yok” diye cevap verdi. Eymür, Küçük’ün, “Benim PKK’ya ve liderine taktik strateji verdiğime” diye başladığı sözlerini “Danışmanlık yaptığınız” şeklinde düzeltmesi üzerine Küçük, “Ben nasıl danışman oldum?” diye sordu. Eymür de, “Bu bilgi teşkilatın bana bağlı olan dairesinin değil, başka bir birimin verdiği bilgidir. Sizin bir takım resimleriniz, MED TV’deki programlara katıldığınızı gösteren fotoğraflar” açıklamasını yaptı. Küçük, Abdullah Öcalan’a yönelik suikast konusunda devlet içinde bir ihtilaf olup olmadığını sorması üzerine Eymür de, “Evet, oldu. Benim adamlarım arasında bile suikaste karşı olanlar vardı. Ancak bana detayları gelmedi” dedi. Eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in “Apo’yu kafes içinde getirin. Seçimlerden önce istiyorum” dediğini söyleyen Yalçın Küçük, “Abdullah Öcalan’a suikastı Tansu Çiller istiyordu, Mesut Yılmaz da devam ettirdi” dedi. Yalçın Küçük, eski MİT Müsteşarı Sönmez Köksal’ın Öcalan’a yönelik suikaste karşı çıktığını anlattı. Bunun üzerine Mehmet Eymür, “Tansu Çiller, Abdullah Öcalan’a suikast konusunu MİT dışında da bazı kişilerle görüşüyordu. Bu nedenle bilgim yok” dedi.

ALKIŞLI, SLOGANLI PROTESTO

Bu arada Başkan Hasan Hüseyin Özese, Yalçın Küçük’ü soru sorarken yorum yapmaması konusunda uyardı. Ancak Küçük’ün sorularını aynı şekilde sorunca Özese, Küçük’ün soru sormaya devam etmesine izin vermedi. Küçük de, “Benden niye korkuyorsunuz? Ben burada sanığım, soru soracağım” diye bağırdı. Özese’nin salondan çıkarılmasını istemesi üzerine Yalçın Küçük, kitaplarını ve dokümanlarını toplamak istedi. Küçük, dökümanlarını toplarken bir yandan da bağırmaya devam edince, salondaki izleyicilerin bulunduğu bölümden alkış, yuhalama ve “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” şeklinde sloganlar duyuldu. Bu olay üzerine ise Başkan Özese, protesto edenlerin tespit edilmesini istedi. Bu sırada izleyiciler arasında bulunan CHP Milletvekil Birgül Ayman Güler, protestocu kadına sarılarak, jandarmanın almasını engellemeye çalıştı. Yaşanan arbede üzerine duruşmaya ara verildi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.