02 Mayıs 2017'da eklenmiş, 146 views kişi görüntülemiş
Erdoğan’la Putin ‘Suriye’de dört bölge’ önerisini görüşecek
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Erdoğan’la Putin ‘Suriye’de dört bölge’ önerisini görüşecek

Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Mustafa Yurdakul, Rusya'nın, Suriye'de taraflar arasındaki şiddet olaylarının sonlanması için dört gerilimi azaltma bölgesi oluşturulması yönündeki teklifinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki görüşmelerinde ele alacakları konulardan biri olduğunu söyledi.

'DÖRT BÖLGE' ÖNERİSİ ANA TARTIŞMA KONUSU

Yurdakul, Rusya'nın, Suriye'de gerilimi azaltmak için dört bölge oluşturulması yönündeki teklifine ilişkin olarak, "Bu önerileri resmi olarak aldık. Söz konusu öneriler, Astana ve Erdoğan ile Putin'in yarın bir araya geleceği Soçi'de ana tartışma konusu olacak" dedi.

Moskova'nın söz konusu önerisini 'olumlu' olarak değerlendirdiklerini belirten Yurdakul, "Bu fikirleri hayata geçirebileceğimizi umuyorum" dedi.

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ve Erdoğan'ın yarın Soçi'de gerçekleştirecekleri görüşmede, gerilimi azaltma bölgesi önerisini de konuşacaklarını doğrulaması istenince, "Suriye, sorunu görüşmelerde elbette ele alınacak" yanıtını verdi.

Rusya, biri İdlib'de, biri Humus'un kuzeyinde, biri Doğu Guta'da, biri de ülkenin güneyinde olmak üzere dört gerilimi azaltma bölgesi oluşturulmasını önermişti. Teklif, bu bölgelerin çevresinde de tarafların doğrudan çatışmasını önlemek için güvenlik hatları oluşturulmasını içeriyor.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.