05 Ocak 2013'da eklenmiş, 485 views kişi görüntülemiş
Erdoğanı Öven Kazanıyor!
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Erdoğanı Öven Kazanıyor!

Koç Grubu, Rahmi Koç’un TV ekranlarından Başbakann Erdoğan’a övgüler yağdırmasından 20 gün sonra Milli Gemi (MİLGEM) projesi kapsamında 6 gemi ihalesi kazandı. Erdoğan başkanlığındaki Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) 1.5 milyar dolarlık ihaleyi Koç Grubu şirketine verdi.

Başbakan’ı öven
Koç’a gemi ihalesi!

 
İş adamı Rahmi Koç,11 yıl önce katıldığı bir televizyon programında eleştirdiği Başbakan Tayyip Erdoğan’a bu kez övgüler yağdırınca 6 geminin ihalesini aldı
 
İş adamı Rahmi Koç’un televizyon ekranından Başbakan Tayyip Erdoğan’a övgüler yağdırmasından 20 gün sonra Koç grubuna Mili Gemi Projesi kapsamında 6 geminin ihalesi verildi. Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) Başbakan Erdoğan başkanlığında toplandı. 5 saati aşkın süren toplantıdan önemli kararlar çıktı. Denizaltı Savunma Harbi (DSH) ve Karakol Gemisi Projesi olarak başlatılan Mili Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında seri üretimi yapılacak 6 gemi için de Koç grubu şirketi RMK Marine ile sözleşme imzalanmasına karar verildi. Proje yaklaşık 1.5 milyar dolarlık.  

 
Özel de katıldı

 
Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda (SSM) düzenlenen SSİK’e Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. Kamuoyuna uçak gemisi olarak yansıyan fakat aslında havuzlu çıkarma gemisi olan LPD projesinde ilgili şirketlerle görüşmelere devam edilmesi kararı alındı. Sahil Gözetleme Radar Sistemi için Havelsan’da karar kılındı. 4 milyar dolarlık uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesinden ise yine sonuç çıkmadı. İhalede ABD, Çin, Rusya ve İtalya-Fransa ortaklığı yarışıyordu. Türkiye’nin ihtiyaç duyacağı hafif sınıf (4-5 ton)  sivil ve askeri helikopterlerin milli imkanlarla geliştirilmesi için TAI ile görüşmelerin başlamasına karar verildi. Öte yandan SSİK’te alınan karara göre, terörist saldırılara karşı dayanıklı modüler geçici üs bölgelerini ise Aselsan kuracak. ATAK helikopterleri için ihtiyaç duyulan simülatörleri de Havelsan üretecek. Ayrıca Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde kurulacak teknoloji geliştirme bölgesi ile Kırıkkale’de kurulacak silah ve mühimmat organize sanayi bölgesi için de SSM yetkili kılındı.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.