11 Aralık 2012'da eklenmiş, 322 views kişi görüntülemiş
Endonezyalılar, Akkuyu Nükleer Santral Sahasını İnceledi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Endonezyalılar, Akkuyu Nükleer Santral Sahasını İnceledi

Endonezya Ulusal Nükleer Enerji Ajansı heyeti, Mersin Akkuyu Nükleer Santral sahasını gezdi.

Endonezya Ulusal Enerji Ajansı Nükleer Enerji Geliştirme Merkezi Başkanı Yarianto S Budi Susilo başkanlığındaki 8 kişilik heyet, Türkiye’nin ilk nükleer santrali AkkuyuNGS sahasında incelemelerde bulundu.

Akkuyu NGS A.Ş tarafından sahada yürütülen etüt ve halkla ilişkiler çalışmaları hakkında bilgi alan heyeti, NGS İnşaat ve Montaj Bölümü Başkanı Dmitriy Litvinenko, Şantiye Teknik Müdürü Aleksey Petrov ve Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyüp Lütfi Sarıcı ağırladı.

Heyet ilk olarak geldiği Bilgilendirme Merkezi’nde Sarıcı’dan bilgi aldı. Konu ile ilgili bir sunum yapan Sarıcı, daha sonra heyetin Türkiye’nin nükleer enerjide yaşadığı süreç ile ilgili sorularına cevap verdi. Endonezyalı misafirler daha sonra nükleer santral sahasına gitti. Saha seçimi ile ilgili sorulara Dmitriy Litvinenko ve Aleksey Petrov cevap verdi. Saha içinde gezdirilen heyete daha sonra haritalar üzerinde ünitelerin yapılacağı yerin seçim çalışmaları ilgili geniş bir bilgi verildi. Gezi sonucunda memnuniyetini dile getiren Heyet Başkanı Susilo, Endonezya olarak ülkelerinde yapacakları ilk nükleer santralin yer seçimi çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Nükleer santral konusunda Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirten Susilo, kendilerini en iyi şekilde ağırlayan Akkuyu NGS A.Ş yetkililerine teşekkür etti. Türkiye’de elde edilen deneyimlerin önemli olduğunu vurgulayan Susilo, ülke olarak bu tecrübelerden faydalanacaklarını kaydetti.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.