16 Şubat 2017'da eklenmiş, 20 views kişi görüntülemiş
El Bab’dan sonraki hedef Menbiç ve Rakka olmalı
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

El Bab’dan sonraki hedef Menbiç ve Rakka olmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Körfez ülkelerindeki gezisine katılan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, "Gözümüz aydın, El Bab operasyonu bitti" dedi. Akar, şu anda bölgede temizlik yapıldığını da ifade etti. Peki El Bab operasyonunun bitmesi ne anlama geliyor? Bundan sonra bu bölgenin güvenliği nasıl sağlanacak? Türkiye'nin yeni hedefi neresi olacak? Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş tüm bu soruların yanıtlarını Sputnik'e değerlendirdi.

'EL BAB'A GİRİP DE ÇIKMAK SÖZ KONUSU OLAMAZ'

El Bab operasyonun bittiğinin açıklanmasının Türkiye'nin bu bölgeden ayrılacağı anlamına gelmediğini kaydeden Karakuş, "El Bab'a girip de çıkmak söz konusu olmaz" dedi.

Bunun nedenini de Karakuş şöyle anlattı: "ABD'nin elinde PYD, PKKK var, onlar neredeler, Fırat'ın hemen doğusundalar. Onlar Fırat'ın doğusunda Rakka'yı ele geçirmek istiyorlar. Onlara Rakka'yı bıraktığınız taktirde zaten Suriye doğrudan bölünecek. O nedenle Türkiye, Suriye'nin bölünmesine mani olmak hareketini yapmasıyla beraber PKK ve PYD'nin güç kaybetmesi için çalışması lazım. PKK, PYD'yi kuşatması lazım. Kuşatmak için de bundan böyle Rakka'ya gitmek gerekiyor. Doğru hareket o olur. Ama bu olur olmaz onu bilemem, doğru hareket o olur ve Menbiç'ten de PYD'nin çıkarılması olur. Bu aynı zamanda Rusya'nın da lehine olur, Suriye'nin de lehine olur. Neden? Bölünmesine mani olunur."

'IŞID'DEN TEMİZLENEN BÖLGEYE TÜRKİYE'DEKİ SURİYELİLER YERLEŞTİRİLMELİ'

Türkiye'de 3 milyonun üzerinde Suriyeli olduğunu ifade eden emekli Korgeneral Karakuş, bu kişiler için oturacak güvenli bölge gerektiğini söyledi. Karakuş, "Türkiye'de devamlı kalmamaları için Türkiye'nin yavaş yavaş hiç olmazsa ele geçirilmiş olan, IŞİD'den elde edilmiş topraklara mümkün mertebe Türkiye'deki Suriyelileri yerleştirmesi lazım" dedi. Karakuş, bu hareketin bir anlamda da Suriye'nin bütünlüğünü de sağlayıp Suriye'yi Suriyelilere teslim etme olduğunu vurguladı.

Karakuş, "Bunun sonucunda PKK, PYD'nin Fırat'ın batısını da aşarak, büyük Ortadoğu koridorunun yaratmasına mani olmak lazım. Bu Rusya'nın da Suriye'nin de işine gelir diye düşünüyorum" diye konuştu.

'GÜVENLİ BÖLGENİN GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR?'

Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, "El Bab operasyonu bitti" açıklamasının bu bölgenin tamamen IŞİD'den temizlenip, büyük ölçüde denetim altına alındığı anlamına geldiğini ifade ederken, bu bölgenin güvenliği için şimdi Türkiye'deki Suriyelileri kullanmak gerektiğini söyledi.

Karakuş, "Suriye kendi toprakları, onların oraya yerleştirilmesi, TSK'nın ve ÖSO'nun denetiminde yeni bir idare şeklinde orada yerleşmeleri, yani kendi ülkelerine geri dönmelerinin sağlanması. Güvenliğinin de ÖSO tarafından, TSK tarafından sağlanmasının söz konusu olacağını değerlendiriyorum" dedi.

'BÜTÜN MÜLTECİLER İÇİN GENİ ARAZİ GEREKİR'

Bu bölgeye Türkiye'deki 3 milyon Suriyelinin yerleştirilmesinin söz konusu olmayacağına da dikkat çeken Karakuş, eğer Türkiye'deki bütün mülteci konumundakileri konmak isteniyorsa daha geniş bir arazi gerektiğini belirtti. Karakuş, "Rakka'ya doğru uzanılırsa o bölgeye de kayacak şekilde bir şekil yaratılması gerekir diye düşünüyorum" dedi.

'KORİDOR ORTADAN KALKMALI'

Emekli Korgeneral Karakuş'a göre Türkiye'nin, Suriye'de bundan sonraki hedefi Menbiç ve Rakka olmalı. Peki Rakka operasyonu kiminle ve nasıl yapılacak? Karakuş, bu soruyu yanıtlarken de, şunları ifade etti: "IŞİD ile mücadelede malumunuz ABD de buna rıza gösterdi. Zaten ABD Başkanı Trump'ın söylediği, ‘IŞİD'i yaratan Obama yönetimidir' dedi. Dolayısıyla sorun daha rahat halledilir diye düşünüyorum. Burada tabi ki PKK ve PYD'nin önlenmesi, birinci öncelik o olmalı. Büyük Ortadoğu projesinin o koridoru ortadan kalkmalı ki o bölgeye barış gelsin. Siz eğer PKK, PYD'yi kuşatmadan koridora mani olamazsınız. Evet siz kuşatacaksınız PKK'yı, PYD'yi, Menbiç'te de kuşatacaksınız, Rakka'da da güneyden kuşatacaksınız, o nefes alamazsınız ki PKK, PYD sönsün. PKK, PYD'nin IŞİD'den hiçbir farkı yok ki. "

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.