16 Şubat 2017'da eklenmiş, 49 views kişi görüntülemiş
Dolar yine 4 TL olur!
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Dolar yine 4 TL olur!

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Fed'in bu yıl faizi üçten fazla artırabileceğini işaret etti.

Rosengren, ABD merkez bankasının gösterge faizi bu yıl en az Fed'in medyan tahmini kadar ya da belki de biraz daha hızlı artırabileceğini söyledi. Bu durum ise daha cazip hale gelen ABD faizleri nedeni ile Türkiye'den sermayenin (dolar) çıkışı anlamına gelecek. Sermaye çıkışı yaşanması geçtiğimiz ay dolar kurunu 4 TL'ye taşımıştı.

 

ABD'de yükselen enflasyon faiz artışlarını kaçınılmaz hale getiriyor. Zira 2008 yılında krizden kurtulmak için basılan dolarlar şu an enflasyona yol açmaya başladı. FED faizleri artırarak dolaşımdaki dolarları kendi bünyesine çekmeyi planlıyor. Dolar ise vatanına döndükçe çıktığı ülkede azaldığı için fiyatı (kur) yükseliyor.

Rosengren, Çarşamba günü New York'ta yaptığı konuşmada, "Eğer GSYİH potansiyelinden daha hızlı büyüyorsa ve Fed'in çifte hedefine (enflasyon ve istihdam) ulaşırsak, Fed aşırı ısınma ile karşılaşabilir ve bu durum, finans krizinden buı yana ABD ekonomisindeki çok önemli iyileşmeye zarar verir" dedi.

Rosengren, işgücü piyasasında "çok sınırlı atıl kapasite kaldığını" sözlerine ekledi.

Boston Fed Başkanı, reel GSYİH'nın bu yıl ve gelecek yıl, ABD ekonomisinin potansiyel büyüme oranı olarak tahmin ettiği yüzde 1.75'ten daha hızlı büyüyeceğini ve bu durumun işsizlik üzerindeki aşağı yönlü baskıyı devam ettireceğini söyledi.

Rosengren, güçlü tüketici harcamalarının ihracat sektöründeki zayıflığı dengeleyeceğine dikkat çekti.

Rosengren, potansiyelden daha hızlı büyümenin yüksek enflasyona ve varlık fiyatlarında dengesizliğe yol açabileceğini ifade etti.

Fed yetkililerinin 2017 yılı için medyan tahmini üç kez faiz artırımı olacağı şeklinde.

Rosengren'in bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunmuyor. Boston Fed 2019 yılında oy hakkına sahip olacak.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.