17 Nisan 2012'da eklenmiş, 252 views kişi görüntülemiş
Dolandırıcılık Operasyonunda, Biri Astsubay 23 Kişi Gözaltına Alındı
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Dolandırıcılık Operasyonunda, Biri Astsubay 23 Kişi Gözaltına Alındı

Antalya polisi tarafından 5 ilde düzenlenen dolandırıcılık operasyonunda, tabela şirketleri kurarak piyasaya karşılıksız çek ve sahte çek süren suç örgütü çökertildi. Operasyonda biri astsubay olmak üzere 23 kişi gözaltına alındı. Örgütün yaptığı vurgunun boyutu 10 milyon lirayı buluyor.
Antalya Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık ve Yankesicilik Büro Amirliği ekipleri bir gurubun piyasaya sahte, karşılıksız ve ikiz çek sürerek dolandırıcılık yaptığı bilgisini aldı. 2,5 aylık teknik ve fiziki takibin ardından operasyon başlatan ekipler Antalya merkezli, İstanbul, Ankara, Konya ve Iğdır’da düzenledikleri operasyonlarda örgüt lideri S.B. ve Iğdır’da görevli astsubay S.A. ile birlikte 3’ü kadın 23 kişiyi gözaltına aldı. Şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda sahte çek, tabela şirketlerine ait kaşe, bir adet tabanca ve piyasaya sürülmeye hazır çekler ele geçirdi. Emniyetteki sorguları tamamlanan zanlılarından biri serbest bırakılırken 22 kişi ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt faaliyetleri çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık yapmak ve resmi evrakta sahtecilik’ suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.
ÖRGÜTÜN İKİ AYRI KOLU VAR
Polis, örgütün çalışma sistemini de ortaya çıkardı. Buna göre örgüt Antalya ve İstanbul olmak üzere 2 ayrı koldan oluşuyor. Örgütün İstanbul ayağı, sahte çek basılması ve tabela şirket kurulması işlemlerini yürütüyor. Antalya ayağı ise İstanbul’dan temin ettiği sahte çekleri piyasaya sürüyor. Örgütün ayrıca bankaları çek vermeye ikna etmek için gözaltına alınan bir bayan üzerine şirket kurduğu, hiçbir faaliyeti olmayan bu şirketler aracılığıyla bankalardan çek aldığı belirlendi. Bankalara dürüst görünmek isteyen örgüt üyelerinin, piyasaya verdikleri çekleri birkaç defa ödedikleri, daha sonra uzun vadeli çek yazarak dolandırıcılık yaptığı tespit edildi. Gözaltına alınan astsubay S.A.’nın da örgütten temin ettiği sahte çekleri Iğdır’da piyasaya sürdüğü belirlendi. S.A.’nın sahte çekle son olarak bir şirketten 32 bin liralık gıda maddesi almak istediği ancak polisin bunu önlediği belirtildi. Yine polis operasyonun yapıldığı gün örgüt üyelerinin karşılıksız çekle 450 bin liralık mermer almaya çalışması üzerine olayı engelledi.
DOLANDIRICILIĞIN BOYUTU 10 MİLYON LİRAYI BULUYOR
Antalya polisi, 2.5 aylık süreçte örgütün 15 ayrı olaya karıştığını tespit etti. Ancak bu piyasa sürülen çeklerin uzun vadeli olması nedeniyle bu sayının 100’ü geçeceği tahmin ediliyor. Bu süreçte 3 milyon liraya yakın haksız kazanç elde eden suç örgütünün, piyasadan 10 milyon liralık vurgun yaptığı tahmin ediliyor.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.