03 Nisan 2012'da eklenmiş, 348 views kişi görüntülemiş
Dinçer YGS ile ilgili açıklama yaptı.
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Dinçer YGS ile ilgili açıklama yaptı.

Daha önce “Türkiye’de sınav odaklı bir eğitimden yana değiliz. Sınavların, çocukların hem lise hayatını, hem de üniversite hayatını bu kadar belirleyici olmasından hiç memnun değiliz” diyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YGS ile ilgili açıklama yaptı.

YSG YERİNE BKS

Dinçer, YGS yerine yılda BİR KAÇ KEZ SINAV (BKS) yapılacağını ve öğrencinin aldığı en yüksek puanın geçerli olacağını söyledi. Dinçer, bu uygulamayı çeşitli nedenlerden dolayı sınava giremeyenler için düşündüklerini belirtti.

“ALTYAPIYI KURMAK ZORUNDAYIZ”

Dinçer, ‘YGS ve dershanelerin kaldırılacağı’ iddialarına ilişkin olarak, “Bugünden yarına sınavlarla ilgili temel yaklaşımlarımızı değiştirmek, belki sıkıntı yaratabilir. Öncelikle eğitim sistemimizde sınavlara ihtiyaç duymayacağımız bir altyapıyı kurmak zorundayız. Aslında belki ‘sınavlar kaldırılacak’ demek ifade olarak yanlış sonuç doğurabilir” dedi.

MESLEKİ EĞİTİM TEŞVİKİ

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü’nün Eğitim Bakanları düzeyindeki 1. mütevelli heyeti toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir soru üzerine Bakan Dinçer, mesleki eğitimin teşvik edilmesiyle ilgili özel bir uygulamanın teşvik kanununa ekleneceğini hatırlatarak,“Çok gergin geçen sürecin etkisiyle bu kanuna onu ekleme imkanımız olmamıştı. Büyük ihtimalle mesleki eğitimin teşvikini de ekleyip teşvik kanununda bu uygulamalar için bir düzenleme yapılacak” diye konuştu.

HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALACAĞIM

Başka bir soru üzerine, eğitim sisteminde başarılı olmanın, eğitimin niteliğinin artırılması için birinci şartının hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin sınıfta eğitim görmeleri olduğunu belirten Dinçer, “Bu sebeple ben öğretmen ve öğrencilerimizin sınıfta olabileceği her türlü tedbiri alacağım” dedi.

SINAVLAR KALDIRILACAK DEMEK YANLIŞ OLUR

Yapılan düzenlemelerin öğretmen ve öğrencilerin sınıfta olmasını içeren düzenlemeler olduğuna dikkati çeken Dinçer, sadece okul idarecilerine, il yöneticilerine hukuki mevzuatın uygulanması konusunda çağrıda bulundu. Dinçer, YGS’nin ve dershanelerin kaldırılacağı iddialarına ilişkin olarak “Bugünden yarına sınavlarla ilgili temel yaklaşımlarımızı değiştirmek, belki sıkıntı yaratabilir. Öncelikle eğitim sistemimizde sınavlara ihtiyaç duymayacağımız bir altyapıyı kurmak zorundayız. Aslında belki ‘sınavlar kaldırılacak’ demek ifade olarak yanlış sonuç doğurabilir” şeklinde konuştu.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.