epimedyum macun

Dengbêj Seyidxanê Boyaxçî (seyithan Boyacı) yaşamını yitirdi

06.07.2020

241 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Dengbêj Seyidxanê Boyaxçî (seyithan Boyacı) yaşamını yitirdi

Kürt kültürünün aşıklık geleneği olan denbêjlik deyince akla gelen isimlerden biri olan Seyidxanê Boyaxçî yaşama veda etti.

Bir süre önce vücudunun tamamının enfeksiyon kapmasının ardından felç geçiren Seyidxanê Boyaxçî, sabah Diyarbakır’daki evinde hayatını kaybetti.

Dengbêjlik geleneğinin yüzlerce yıla yayılan tarihindeki birçok ezgiyi hafızasında taşıyan sanatçı, kendisinden önceki örneklerin de aktarıcısı konumundaydı.

Seyidxanê Boyaxçî kimdir?

Seyidxanê Boyaxçî, Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Lexerî köyünde 193 yılında dünyaya geldi. 2 yaşında iken annesini, 4 yaşında iken babasını kaybeden Boyaxçî, amcası tarafından büyütülür ve hiç okula gitmez. Çocukluğu çobanlıkla geçen Boyaxçî, 15 yaşından sonra Diyarbakır merkeze yerleşir ve Sur ayakkabı boyacılığı yapmaya başlar. Boyaxçî, işi 25 yıl boyunca sürdürür. Boyaxçî, bir dönem Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde temizlik personeli olarak çalışır.

Uzun yıllar Sur’da bulunan Dengbêj Evi’nde bütün gününü biriktirdiği kilamlarını seslendirmekle geçiren Boyaxcî, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine bir süre önce hastaneye kaldırıldı ve vücudunun tamamının enfeksiyon kaptığını öğrendi. Boyaxçî, uzun bir tedavi sürecinden sonra felç geçirdi. Bütün günü evindeki odasında geçen Boyaxcî, eski bir radyo-teyp ile kasetlerden dinlediği kilamlara eşlik ederek zamanını geçiriyordu.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.