19 Haziran 2012'da eklenmiş, 222 views kişi görüntülemiş
Cumhurbaşkanı Gül’e süper teklif
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Cumhurbaşkanı Gül’e süper teklif

Nicolas Berggruen Cumhurbaşkanı Gül’ü, NBI düşünce kuruluşunda siyasetçi ve akademisyenlerin bulunduğu ‘akil adamlar grubu’na davet etti.

Evsiz milyarder olarak bilinen ünlü işadamı Nicolas Berggruen Cumhurbaşkanı Gül'ü, kendi adının baş harflerini taşıyan NBI düşünce kuruluşunda siyasetçi ve akademisyenlerin bulunduğu 'akil adamlar grubu'na davet etti.

Forbes'un zenginler listesinde üst sıralarda bulunan, 2.5 milyar dolar serveti olmasına rağmen kendine ait evi ve arabası olmayan dünyaca ünlü işadamı Nicolas Berggruen geçtiğimiz haftalarda sessiz sedasız gelip Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmeye eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schroeder de katıldı. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin detayları kamuoyuna pek yansımadı. Sabah gazetesinden Sinan Özedincik hem bu görüşmenin perde arkasını öğrenmek hem de Türkiye yatırımlarını öğrenmek için Berggruen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nicolas Berggruen ile Berlin'de buluştu. Alman kökenli işadamının gayrimenkulden enerjiye, medyadan gıdaya kadar pek çok alanda yatırımı var. Alman mağaza zinciri Karstadt, Fransız Le Monde ile İspanyol medya grubu Prisa'nın yönetim kurulunda yer alan Berggruen'in ünlü fast food zinciri Burger King'de de 881 milyon poundluk hissesi bulunuyor. Hiç evlenmeyen ve çocuğu olmayan iş adamı Bodrum ve Gümüşlük'te ultra lüks villa yatırımları yapıyor. Türkiye'de 3 hidroelektrik santral, 22 madencilik lisansı olan işadamının Çanakkale ve Güney Marmara'da da rüzgar santralleri var.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmeniz merak uyandırdı. Neden Tarabya Köşkü'ndeydiniz?

Türkiye'ye gelmemin dört nedeni vardı. Birincisi çok seviyorum, yatırımlarım da var. İkincisi Mew York'ta Museum of Modern Art'ın yönetim kurulundayım. Onların yaptığı ziyarete katıldım. Abdullah Gül ile görüşme talebimin nedeni ise kendisini tanımak istememdi. Benim NBI ( Nicolas Berggruen Institute) adında bir sivil toplum örgütüm var. Enstitüyü tanıtmak istedim. Organizasyonlarımıza davet ettim. İki yıl sonra Türkiye G20'nin başkanlığını alacak. Türkiye başkanlığı almadan işbirliğimizi kuvvetlendirmek istiyoruz. Abdullah Gül 'Enstitütünün toplantılarından birini neden İstanbul'da yapmıyorsunuz' dedi. Davetini kabul ettim ve iki yıl sonra büyük toplantımızı İstanbul'da yapacağız. Cumhurbaşkanı Gül'ün bir gün enstitütümüze katılmasını çok arzu ediyoruz. Teklifimizi yaptık, düşünecek.

Berggruen Holdings 2006'dan bu yana Türkiye'de yatırım yapıyor. Geçen 6 yıllık süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Osmanlı İmparatorluğu büyük bir güçtü. Türkiye şu anda yeniden bölgede büyüyen bir güç haline gelmiş durumda. Bunun en önemli nedeni sivil toplum ve yönetimle din ve dinin getirdiği bir takım hayat biçimlerini aynı anda başarıyla götürebilmesi. Her yıl bir kere Bodrum'a ve İstanbul'a geliyorum. Türkiye'de 100 milyon doların üzerinde yatırım yürütüyorum. Türkiye genç ve büyüyen bir nüfus. Coğrafi konumu çok iyi. Sonuçlara odaklanabilen bir hükümeti var.

McDonald's gibi bir devin olduğu piyasada niye Burger King'e yatırım yaptınız?

Burger King ve Mc Donald's aynı ürünü yapıyor. Markayı görmeden yapılan tat testlerinde her ikisi de aynı çıkıyor. Problem yönetimde. Yönetim iyileşirse kazanç çok enteresan olacak.

Sabah 

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.