19 Nisan 2018'da eklenmiş, 36 views kişi görüntülemiş
Cumhur İttifakının oyları düşer
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Cumhur İttifakının oyları düşer

​ERCAN KÜÇÜK

Erken seçim kararı, bu kararın sandıklara nasıl yansıyacağı, MHP ve AKP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’nın seçimde ne kadar oy alacağı tartışmalarını da beraberinde getirdi. Kamuoyu yoklama şirketlerinin başkanları erken seçim kararının olası sonuçlarını Aydınlık’a değerlendirdi. Erken seçime gidilmesinin nedenlerini ve erken seçimin seçmen tercihlerini ne yönde etkileyeceğini araştırma kuruluşlarına sorduk.

‘İKTİDARIN ALEYHİNE OLUR’

SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı, erken seçimin iktidarın aleyhine olacağını belirterek, “Demekki bizim hesaplayamadığımız birşeyleri hesapladılar” dedi. Sürekli vergi çıkartıldığını, vergi çıkartan Hükümet’in en az 6-8 ay seçime gitmemesi gerektiğini belirten Bayrakçı şöyle devam etti:

“Şu anda iktidara artı puan yazacak maddeler olmasına karşılık doların 4 TL olması ya da ekonomik durgunluk gibi eksi puan yazacak birçok konu var. Halk adalet, demokrasi gibi başlıklarla çok ilgilenmese de muhalefetin tek adam vurgusu yaratması etkili olabilir. Bunları Devlet Bahçeli hesaplayamaz ama Tayyip Bey hesaplar. MHP içinde de sıkışma var. Teşkilat, Bahçeli’yi sıkıştırıyor.”

‘ALTINDA KALIRLAR’

İttifakın oylarının aralık ayında yapılan anketlerde yüzde 48 olduğunu belirten Konsensus Araştırma Şirketi Müdürü Murat Sarı, şu anda anket yapmadan bir değerlendirme yapamayacağını ifade etti.

Bahçeli’nin erken seçim kararı almasını, MHP’nin oyunun son zamanlardaki en yüksek düzeyde olmasına bağlayan Sarı, Bahçeli’nin İyi Parti’ye de zorluk çıkarmak istediğini belirtti. Ekonominin çok sıkıntılı olduğunu vurgulayan Sarı, şöyle konuştu: “Ekonomi çok ciddi şekilde sıkıntılı gözüküyor. Daha kötüye gitme ihtimaline karşı erken seçim kararı doğru bir karar. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle genel seçimi ayırmak gerekiyor. Partilerin oyları, kişilerin oylarının üzerine çıkacaktır. MHP aday göstermeyecek çünkü. AK Parti, Vatan Partisi, İyi Parti adaylarını açıkladı. CHP, SP ve HDP de aday açıklayacak. Altı adaylı bir seçim olacak. Cumhur İttifakı adayının, toplam oylarının çok daha altında oy alma ihtimali var.”

 

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.