12 Ekim 2012'da eklenmiş, 204 views kişi görüntülemiş
Çocukları Bilgisayardan Uzak Tutun
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Çocukları Bilgisayardan Uzak Tutun

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahsin Erman, günümüzde en sık rastlanan sağlık sorununun obezite ve bilgisayar başında hareketsiz geçirilen uzun saatlere bağlı olarak yaşanan kıkırdak bozulması olduğunu vurguladı. Erman, çocukların bilgisayar başında oturmalarına izin verilmemesi ve spora yönlendirilmesi çağrısında bulundu.

Bel ağrısının toplumda çok sık karşılaşılan kas-iskelet sisteminde fonksiyon bozukluğuna ve sosyoekonomik kayıplara neden olabilen, günümüzün önemli sağlık sorunlarından biri olarak öne çıktığını vurgulayan Erman, yapılan çalışmaların dünya popülasyonunun yüzde 65-80’inin yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısından yakındığını ortaya koyduğunu hatırlattı. Erman, “Bel ağrısı ilerleyen yaşla birlikte daha sık karşımıza çıkar ve hemen herkes de görülür. Bel ağrısına neden olan birçok etken olmakla birlikte omurgalar arasına yerleşen ve ‘intervertebral disk’ diye isimlendirilen kıkırdak dokusunun yapısının bozulması sonucu açığa çıkan hastalıklar en sık olarak karşımıza çıkar.” dedi.

ÇOCUKLARIN BİLGİSAYAR BAŞINDA OTURMASINA İZİN VERİLMEMELİ

Omurlar arasındaki kıkırdak yapısının bozulmasının başlıca nedenlerini de ortaya koyan Erman, bu nedenlerin de; yaşın ilerlemesi, aşırı kilo, fiziksel aktivite yapmama veya omurgaya aşırı yük binmesine neden olan ağır işlerde çalışma, travma, sigara kullanımı, şeker hastalığı, genetik yatkınlık ve doğuştan omurga bozuklukları olduğunu anlattı. Erman, “Günümüzde sık karşılaşılan sağlık problemi olan obezite ile bilgisayar başında hareketsiz geçirilen uzun saatler bu kıkırdak bozulmasının artık daha çok karşımıza çıkan nedenleridir. Bu bakımdan Sağlık Bakanlığı’nın obezite ile savaşa yönelik başlatılan kampanyasını gönülden destekliyorum. Tabi ki anne babalara da bu konuda büyük görevler düşüyor. Çocuklarımızı mutlaka bir spor dalına yöneltmek, uzun süre bilgisayar başında oturmalarına müsaade etmemek, düzenli ve sağlıklı beslenme ile sporu bir yaşam tarzına çevirmek onların elinde.” ifadesini kullandı.

ÇOCUKLARIN ÖRNEK ALABİLECEĞİ ROL MODELLER ANNE VE BABADIR

Çocukların ileride kendilerine örnek alabileceği rol modellerin anne ve babaları olduğunu kaydeden Doç. Dr. Erman, ebeveynlerin beslenme ve spora ne kadar dikkat ederse çocuklarının da kendilerini o kadar örnek alacağını dile getirdi. “Unutulmamalıdır ki sağlıklı yaşam onlara bırakabileceğimiz en önemli mirasıdır.” diyen Erman, intervertebral disk’ olarak adlandırılan, kıkırdak dokusunun yapısının bozulması sonucu sık karşılaşılan ve beyin cerrahi hekimlerine en sık başvuru sebebi olan hastalılar hakkında da açıklamalarda bulundu. Tahsin Erman, “Bel fıtığı; omurgalar arası kıkırdağın yer değiştirerek, genellikle siyatik olarak isimlendirilen sinire bası yapması sonucu bel, bacak ağrısına ve uyuşmalara neden olan hastalıktır. Bel kayması; bir lomber (bel) omurunun altındaki omur ya da sakrum üzerinde kayması veya yer değiştirmesi sonucu sinirlerin bası altında kalarak bel, bacak ağrısına ve uyuşmaya neden olan hastalıktır.” diye konuştu.

YAPILACAK MUAYENELER ÇOK ÖNEMLİ

Unutulmaması gereken noktanın, hiçbir şikayeti olmayan hastalarda bel MR incelemesinde büyük oranda problem tespit edildiğine işaret eden Doç. Dr Erman, bunun da yapılacak muayenenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı. Erman, açıklamasını da şöyle sürdürdü; “Bu hastalıkları olanların mutlaka ameliyat ile tedavi olmaları gerekli değildir. İlaç, fizik tedavi, Belden yapılan enjeksiyonlar ve bazen de geçici süreyle bel korsesi takmalarına rağmen yakınması geçmeyen, bu nedenle yaşam kalitesi bozulan hastalar ile ayaklarında kuvvetsizlik tespit edilen olguların, cerrahi tedaviye engel bir hastalıkları yok ise, çeşitli cerrahi yöntemler ile tedavi edilmeleri gerekir. Tedaviye özellikle de ameliyata karar verirken hiçbir zaman sadece radyolojik incelemelere göre karar verilmez. Hastanın muayene bulguları asıl önem arz eder.”

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.