22 Nisan 2012'da eklenmiş, 306 views kişi görüntülemiş
Çocuklar Anaysada Söz Hakkı İstiyorlar
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Çocuklar Anaysada Söz Hakkı İstiyorlar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Taksim Meydanı’nda bir araya gelen çocuklar, yeni anayasada kendilerine söz hakkı verilmesi gerektiğini söyledi.

Çocuk Vakfı tarafından “Anayasadan önce çocuk yasa” sloganıyla Taksim Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, çocuklar nasıl bir anayasa istediğini anlattı. Taksim Meydanı’ndan kurulan kürsüde Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin bir konuşma yaptı.

Şirin, “Çocuklara saygı gösterilmesi gerekiyor. Buraya kürsü kurduk. Ama hiçbir İstanbul Milletvekili gelmedi. Yeni anayasa çalışmalarında çocuk ve yetişkin ayırımı yapılmadan müzakereci ve katılımcı demokrasiyi çocuklarla birlikte yaşamak istiyoruz. Her çocuk kendisiyle ilgili her konuda görüş bildirme hakkına sahip olmalıdır” diye konuştu.

Bir gazetecinin çocukların anadilde eğitim görmesini ister misiniz sorusu üzerine şirin, “Biz Çocuk Vakfı olarak çocuğumuzun ninni dinlediği dilde eğitim görmesini isteriz” dedi.

Daha sonra çocuklar kendi dileklerini anlattı. Yeni anayasada kendilerine söz hakkı verilmesini isteyen bir çocuk, “Taksim’de su satan çocuklar var. Bunların su satmak yerine okulda olması, bizim gibi ders çalışmasını istiyoruz” şeklinde konuşurken, su satan Belkıs Kulup objektiflere takıldı. Küçük kıza yeni anayasada söz hakkı isteyip istemediği sorulunca, “Bilmiyorum” dedi. Su satmak yerine ders çalışmak istemez misin sorusu üzerine ise, “Ben okula gidiyorum. Ama para kazanmak için su satıyorum” dedi. – İSTANBUL

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.