20 Şubat 2012'da eklenmiş, 290 views kişi görüntülemiş
Çocuğunuzu Mutfakta Eğitin
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Çocuğunuzu Mutfakta Eğitin

Mutfakta sizinle beraber çalışmak çocuğunuza pişirmeyi öğrenmekten çok daha fazla şey katacak. Kelime dağarcığına katkıda bulunacak, matematik becerilerini geliştirecek, insiyatif kullanmasına katkıda bulunacak ve aşamalı işlem kavramını öğrenecektir.

Pişirmek Matematik Becerilerini Geliştirir
Sayı saymaktan problem çözmeye kadar olan matematik becerilerini mutfakta öğretmek hem çok zevkli hemde kolay olacaktır.  Malzemeleri koyarken saymayı ve ölçüleri belirlerken çocuğunuzdan yardım isteyin. Yarım, çeyrek gibi kavramları kullanın. Ölçülerde belli oranda azaltma veya çoğaltma yapmasını sağlayın.

Pişirmek Dil Gelişimine Katkı Sağlar
Çocuğunuz ile mutfağa girdiğinizde reçete kullanarak yemek pişirmeye özen gösterin. Yüksek sesle, beraber okuyarak ona yeni kelimeleri ve terimleri öğretin. Etrafta olan objeleri veya eylemleri uygulayarak kavramların kafasında canlanmasına yardımcı olun.

Pişirmek Duyuları Geliştirir
Hayatımızın içinde yeni şeyler öğrenir ve farklı duyularımızı kullanarak farklı hatıralar ediniriz. Mutfakta çocuğunuzla besinlerin renk, doku, koku, tat ve görünüşleri hakkında konuşun. Elinde tuttuğu, gördüğü, kokladığı bir besinin ona te hissettirdiğini sorun. Alışveriş sırasında ürünler arasındaki farkları hissetmesini sağlayabilirsiniz. Böylece farklı dokuları, kokuları öğrenecektir.

Pişirmek Güveni Geliştirir
Erken çocukluk döneminde bağımsız olma isteği ile yanıp tutuşan çocuklar kendilerine güvendikleri ve her işi becerebileceklerini vurgularlar. Mutfakta olmak ve pişirdiği birşeyin insanlar tarafından yeneceğini düşünmek onun bu özgüvenini pekiştirecektir.

Pişirmek Yakınlaştırır
Herşeyi bir yana bırakın çocuğunuzla beraber zaman geçirmek başlı başına harika zaten. İkinizin beraber yer aldığı bir aktivite onu hem duygusal açıdan doyuracak hemde yüzünü güldürecektir. Yıllar geçtikçe onlar ile geçireceğiniz zaman daralacağından, küçük oldukları zamanların tadını çıkartın.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.