10 Şubat 2017'da eklenmiş, 38 views kişi görüntülemiş
CIA Mike Pompeo’nın kırmızı dosyası
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

CIA Mike Pompeo’nın kırmızı dosyası

Aydınlık / Ankara

CIA Başkanı Mike Pompeo dün Ankara’ya geldi. ABD’nin hedefinin Moskova Mutabakatı olduğu bildirildi. 21. YY. Enstitüsü Başkanı Cahit Armağan Dilek, ABD’nin Rusya-Türkiye-İran ittifakını dağıtmak istediğini ifade etti.

ABD yeni Başkanı Trump’un yeni atadığı CIA Başkanı Mike Pompeo ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yaptı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmesinde alınan karar uyarınca Ankara’ya gelen Pompeo, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yanısıra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la da görüştü. Görüşmelerle ilgili ayrıntılı bilgi verilmezken, ABD’nin siyasi bir kişi yerine Türkiye’ye CIA Başkanını göndermesi anlamlı bulundu.

ABD İRAN’I DEVRE DIŞI BIRAKMA ÇABASINDA

22. YY. Enstitüsü Başkanı Cahit Armağan Dilek, ABD’nin Türkiye’ye bir siyasiyi değil istihbaratçıyı göndermesinin dikkat çekici olduğunu kaydederek, “Erdoğan Trump görüşüyor, arkasından CIA Başkanı geliyor. ABD Türkiye’yi Ortadoğu ülkesi gibi görüyor. Bakanını değil istihbarat başkanını gönderiyor. Bu Türkiye açısından pek iyi bir görüntü değil” dedi.

ABD’nin “Moskova Mutabakatı” olarak anılan Rusya-Türkiye-İran işbirliğini dağıtmaya çalıştığını vurgulayan Dilek, “ABD İran’ı devre dışı bırakma gayretinde. İran’ı terörist ülke olarak ilan etmeye hazırlanıyor. Bu çerçevede Türkiye’ye baskılar artacak. Rusya-Türkiye-İran ittifakı dağıtılırsa bölgede işinin kolaylaşacağını hesaplıyor” diye konuştu.

 

ZİYARET TÜRKİYE’NİN HAYRINA DEĞİL

ABD’nin bu girişiminin Türkiye’yi de sıkıntıya sokacağını ifade eden Dilek şu görüşleri savundu:

“CIA Başkanının Türkiye ziyareti Türkiye’nin hayrına değil. ABD’nin Türkiye ile ilgili sorunlarını diplomatlarla değil, istihbaratçılarla aşmaya çalışması hayra alamet görünmüyor. Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rakka operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamalar da yanlış. ABD ile Rakka operasyonu büyük hata olur. Bakanın alelacele açıklamaları Türkiye’yi zora sokacak cinsten.”

CIA BAŞKANININ GÖNDERİLMESİ BİLİNÇLİ!

Emekli General Haldun Solmaztürk ABD’nin Türkiye’ye CIA başkanını göndermesini Türkiye ile siyasi ilişkiler için masaya oturmak istememesine bağladı. Türkiye’nin bölgede devre dışı bırakılmaya çalışıldığını belirten Solmaztürk, “ABD Türkiye’ni Rusya ve İran ilişkilerinden rahatsız. ABD çok önceden IŞİD’i devre dışı bırakıp İran’ı hedef alma planını devreye soktu. Şimdi bu doğrultuda ilerliyor. Bu koşullarda Türkiye’ye CIA başkanını gönderdi. Türkiye’ye taviz vermeye niyeti yok. Almak istediklerini almaya çalışacak. ABD’nin siyasi biri yerine CIA başkanını göndermesi bilinçli bir tercih. CIA Başkanı Ankara’da Türkiye’den gelecek FETÖ, Zarrab, … gibi tekliflere ‘Benim işim değil’ deyip geçecek” diye konuştu. Türkiye’nin bu durumdan Şam yönetimi ile ilişkiye geçerek rahatlayabileceğini kaydeden Solmaztürk şunları söyledi:

“Türkiye ne yazık ki Şam’la işbirliğine geçme konusunda hala direniyor. Tahran’la da ilişkilerde limoni bir hava yaşanıyor. Bunların aşılması lazım. Rakka operasyonuna gelince, ABD’nin Türkiye’yi Rakka operasyonuna sokması milyonda bir ihtimal bile değil. ABD’nin böyle bir niyeti yok. Türkiye ABD’nin niyetini iyi okuyamıyor.”

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.