29 Ekim 2016'da eklenmiş, 92 views kişi görüntülemiş
CHP’nin Cumhuriyet Bayramı Yürüyüşü
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

CHP’nin Cumhuriyet Bayramı Yürüyüşü

CHP’nin çağrısıyla yapılacak olan ‘İlk Meclis’ten Anıtkabir’e Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’ için 1. Meclis önünde toplanıldı.

BAYRAK VE ATATÜRK FOTOĞRAFLARIYLA ANITKABİR’E YÜRÜDÜ

1.Meclis’te bir araya gelen binler ellerinde bayraklar ve Atatürk fotoğraflarıyla Gar ve Tandoğan güzergahından Anıtkabir’e yürüdü.

 

KILIÇDAROĞLU KONUŞMA YAPTI

1.Meclis’in önünde toplanan kalabalığa seslenen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“SİZİN GERÇEK EVİNİZ CHP”

“Bizim yolumuz ülkümüz. Gerçek anlamda tam demokrasiyi sağlamaktan geçiyor. Cumhuriyet ne demek Özgürlük demektir. Padişahın kulu değil reisin kuu değil sadece ve sadece Cumhuriyet özgür bireyi olmaktır. Hani Nazım diyor ya “Yok edin insanın insana kulluğunu” Evet Cumhuriyet insanın insana kulluğunu yok etmiştir Hiçkimse bizim özgürlüklerimizi sınırlayamaz. Cumhuriyet kadın erkek eşitliğidir Cumhuriyeti kuranlar 1934 yılında kadınlara seçme seçilme hakkını getirdiler. Sizin gerçek eviniz CHP’dir. Seçme seçilme hakkını getiren CHP’dir.

“CUMHURİYET AYDINLANMA DEMEKTİR”

1934’te Mustafa Kemal ve arkadaşları kadınlara seçilme hakkını getirirken Fransa 1944 yılında getirmiştir… Cumhuriyet Mustafa Kemal’in değimiyle kimsesizlerin kimsesi demektir. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi olmayı hak etmiştir. Cumhuriyet kurulurken elbette yardımlar yapılıyordur. Yardımlar insan onurunu koruyan bir şekilde yapılıyordu. Cumhuriyet aydınlanma demektir. Aklın özgürlüğü demektir.

1923 yılında TC sınırları içerisinde doktor sayısı 554, eczacı sayısı 69, ebe sayısı 136, hemşire sayısı sadece 4… Kadınlarda okuma orarı binde sekizdi. Erkeklerde yüzde 6’ydı. Hani diyorlar ya Osmanlı Osmanlı işte bu rakamları bileceksin Osmanlı bunu bize bıraktı. Matbaa Avrupa’da 1439 yılında icat ediliyor.

“FIRSAT EŞİTLİĞİNE EN BÜYÜK ÖRNEK BENİM”

Osmanlı’ya 1724 yılında geliyor. Cumhuriyet bütün bunları getiren rejimin adıydı. Padişahın kulu kölesi değildi. Birilerine koşulsuz itaat edenler aydınlanmanın ne demek olduğunu bilmezler. Cumhuriyet’e sahıp çıktığımız gibi eğitimi öğretime ve aydınlanmaya sahip çıkacağız. Cumhuriyet fırsat eşitliği demektir. Fırsat eşitliğine en büyük örnek Genel Başkanınızdır.

 

“CUMHURİYET LAİKLİKTİR”

Cumhuriyet laiklik demektir. Din ve vicdan özgürlüğü demektir. Cumhuriyeti kuranlar üç büyük devrime imza attılar. Cumhuriyeti kurdular Çok partili sistemi getirdiler Bülent Ecevit önderliğinde sosyal demokrasi geliştirildi.

“4.DEVRİME HAZIR OLMAK ZORUNDAYIZ”

4. devrime hazır olmak zorundayız. Yani tam demokrasi devrimini gerçekleştirmek için yola çıkmalıyız. Tam demokrasi için Hukukun üstünlüğünü sağlayacağız. Güçler ayırlığı ilkesini koşulsuz hayata geçirmek zorundayız. Türkiye’ye asla Hitler örneğini yaşatmamalıyız.

“BİR BEDEL ÖDENECEKSE İLK ÖNCE BEN ÖDEYECEĞİM”

Medya özgürlüğünü sağlamalıyız. Biz demokrasiden insan haklarından kadın erkek eşitliğinden düşünceyi özgürce açıklama özgürlüğünden yanayız. Bu ülkeye tam demokrasiyi bedeli ne olursa olsun getireceğiz. Cumhuriyet kolay kurulmadı. Kanla gözyaşıyla kuruldu. Cumuhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için her şeyi yapacağım. Eğer bir bedel ödenecekse o bedeli sözüm söz ilk önce ben ödeyeceğim. Yılmayacağız. Mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz.”

 

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.