CHP de Cumhurbaşkanlığı adaylığı için konuşulan isimler

21.04.2018

49 views Kişi Okumuş

0 Yorum

CHP de Cumhurbaşkanlığı adaylığı için konuşulan isimler

ZİHNİ ERDEM / ANKARA

Erken seçim kararından sonra Cumhurbaşkanı adayını belirlemeye çalışan ’de, Parti Meclisi (PM) salı günü olağanüstü toplantıya çağrıldı. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayını, PM toplantısından sonra kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

ve MHP’nin erken seçim çağrısına uyan CHP, seçim hazırlıkları kapsamında partinin kurultaydan sonraki en yetkili organı olan Parti Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı.

Cumhurbaşkanı adayını henüz belirlemeyen PM’de, CHP’nin hem Cumhurbaşkanı adayı hem de milletvekili adaylarının nasıl belirleneceği konusu tartışılacak. Edinilen bilgiye göre PM’de, her iki konuda da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ve MYK’ya yetki verilmesi bekleniyor.

CHP’de bir yandan Genel Başkan ve parti yöneticileri, yapılacak seçim ittifakı için siyasi partilerle temasa geçerken, diğer yandan da aday belirleme ile çalışmaları sürüyor.

Pazartesi günü Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşecek Kılıçdaroğlu’nun, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile de bir görüşme yapması bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun salı günü ise grup konuşmasından sonra Parti Meclisi’ni saat 16.00’da olağanüstü toplantıya çağırdığı öğrenildi.

SALI GÜNÜ TABLO

ORTAYA ÇIKAR

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, olağanüstü toplanacak PM’nin tek gündem maddesinin seçim olduğunu bildirdi. Bingöl, CHP’de kararların, yetkili kurullarda alındığını anımsatarak “PM üyeleri salı günü Cumhurbaşkanı adayına dönük düşüncelerini aktarırlar ve ağırlıklı tablo ortaya çıkar” ifadelerini kullandı. PM’de seçimlere ilişkin yol haritasının ortaya çıkacağını kaydeden Bingöl, CHP’nin adayının, daha sonra yapılacak MYK’da netleşeceğini ifade etti.

ÇARŞAMBA VEYA PERŞEMBE AÇIKLANIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de CHP Parti Meclisi’nin salı günü toplanarak Cumhurbaşkanı adayını belirleyeceğini açıkladı. Erkek, aday açıklamasının da çarşamba-perşembe günlerinde olabileceğini belirtti. CNN Türk’e konuşan Erkek, “Genel Başkan ya da o aday olmazsa başka bir arkadaşımızın adaylığı için karar verilecek” dedi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun şahsi ikbali için siyaset yapmadığını savunan Erkek, “Genel Başkanımız tüm genel başkanlarla görüşüyor. Türkiye’de siyasi partileri aşan bir durum var. Kuvvetler ayrılığı yıkıldı” diye konuştu.

ÇOK SAYIDA ADAY ADAYI VAR

CHP’de çok sayıda ismin adı Cumhurbaşkanı aday adayı olarak geçerken Muharrem İnce de dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile sürpriz bir görüşme yaptı. İnce’nin Kılıçdaroğlu’na “Öncelikle siz aday olun. Eğer aday olmayacaksanız partinin birliğini bütünlüğünü sağlayabilecek güçlü bir ismi aday gösterin. Partili olmayan bir aday ile seçime gidilerse, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte yapılacak milletvekili seçimlerinde parti bu durumdan olumsuz etkilenir ve bu seçimlerde başarılı olamayız” uyarısında bulunduğu öğrenildi.

HABERAL’IN DA İSMİ GEÇİYOR

İçlerinde Bülent Tezcan’ın da içinde bulunduğu bazı yöneticiler, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını öne çıkartırken, dün CHP kulislerinde, Kılıçdaroğlu’nun sağdan da oy alabilecek aday arayışı içinde olduğu ve bu amaçla da Prof. Dr. Mehmet Haberal’ı aday gösterebileceği iddia edildi. Ergenekon davası nedeniyle cezaevinde tutuklu olduğu dönemde CHP’den milletvekili seçilen Haberal, 10. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Bülent Ecevit tarafından adı Cumhurbaşkanlığı adayı olarak anılmış ancak daha DSP, DYP, FP, MHP ve ANAP’in uzlaşması üzerine Anayasa Mahkemesi Başkanı olan Ahmet Necdet Sezer, Meclis tarafından Cumhurbaşkanı seçilmişti. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e yakınlığı ile bilenen Haberel’ın oğlu Erkan Haberal, halen MHP Ankara milletvekili olarak TBMM’de görev yapıyor.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.