04 Ocak 2013'da eklenmiş, 212 views kişi görüntülemiş
CEMAAT OKULLARINDA ABD SEVDASI
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

CEMAAT OKULLARINDA ABD SEVDASI

ABD tanıtımı serbest Hollanda’da Türkçe konuşan öğrencisini atan cemaat okulunda, Amerikan propagandasının yapılması ve sınıflara İngilizce afişler asılması dikkat çekti.

Türkçe konuştuğu için bir öğrenciyi okuldan atan Hollanda’daki cemaat okulunda sınıflara ABD bayrağı asıldığı ve okulda İngilizce kullanımının serbest olduğu ortaya çıktı. Oysa ki okulda Felemenkçe dışında bir dil kullanımının yasak olduğu öne sürülmüştü.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Cosmicus Montessori Lisesi, Türkçe konuştuğu gerekçesiyle öğrenci Denizhan Murat Üresin’i okuldan atmıştı. Öğrenci Üresin’in okul panosuna Atatürk posteri asması ise “provokatifeylem” olarak nitelendirilerek, okuldan atılmasına gerekçe olarak gösterilmişti.

Felemenkçe dışında bütün dillerin kullanımının yasak olduğu ise okul yönetimi tarafından öğrenci Üresin’e yazılı olarak tebliğ edilmişti.

Türkçe’nin yasak olduğu cemaate ait Cosmicus Montessori Lisesi’nin resmi internet sitesinde yer alan fotoğraf albümünde sınıflara ABD, Fransa, Almanya ve birçok batı ülkesine ait bayrakların asıldığı görülüyor.

Sınıflarda bulunan panolarda ABD bayrağı, Özgürlük Anıtı, beyzbol karşılaşması gibi Amerikan kültürüne ait sembollerin yanısıra İngilizce afişler de yer alıyor.

Öte yandan, okulda düzenlenen bir etkinliğe ait fotoğrafta ise “Beyaz Saray”, “Özgürlük Anıtı” maketleri, Coca-Cola logosu ve hamburger resimleri ile Amerikan kültürünün tanıtımı yapılması dikkat çekiyor. Yine bir etkinlik fotoğrafında da Türk mutfağına has baklava ve cacık Yunanistan bayrağı altında sergileniyor.

Hollanda’daki cemaate ait Cosmicus Montessori Lisesi sınıflarında ABD bayrağı, Özgürlük Anıtı, beyzbol karşılaşması gibi Amerikan kültürüne ait sembolleri bulunuyor.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.