17 Mart 2012'da eklenmiş, 463 views kişi görüntülemiş
Burdur’da Hayvan Oteli Tamamlanıyor
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Burdur’da Hayvan Oteli Tamamlanıyor

Burdur Yarı Köy Kalkınma Kooperatifi, büyük baş hayvanlar için ‘Toplu Bakım ve Sağım Tesisleri’ kurdu.

Burdur Yarı Köy Kalkınma Kooperatifi, büyük baş hayvanlar için ‘Toplu Bakım ve Sağım Tesisleri’ kurdu. Halen yapımı devam eden tesisin hayvancılık için model olacağı bildirildi. Tesis, her biri bin metrekarelik ve 30 ayrı toplu bakım ünitesi ile 40 başlıklı toplu sağım merkezinden oluşuyor.

Türkiye’ye örnek olacak düzeyde olan tesiste kullanılan malzemelerin tamamen yerli üretim olduğu vurgulandı. Yapımı devam eden tesiste 750 büyük baş hayvanın barınacağı aktarıldı. Hayvanlarını otele bırakan köylüler, sadece yemini temin edecekler. Tesiste bir veteriner ve 6 bakım görevlisi yer alacak. Neredeyse bütün işlemlerin bilgisayarlar yardımıyla yapıldığı tesiste, hayvanların bütün ihtiyaçları karşılanacak.

Ekonomisinin büyük bir çoğunluğunu tarım ve hayvancılığın oluşturduğu Burdur’da yatırımlar devam ediyor. Davetlilere verilen yemek sonrası halen inşaat halindeki tesislerde incelemelerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, bir arada olma kültürünün kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Dallı, toplu bakım ve sağım ünitesini kuran Yarı köylüleri tebrik etti ve her zaman destekolacaklarını söyledi.

Tesis hakkında teknik bilgiler veren yapımcı firma yönetim kurulu başkanı Murat Başkal, Yarı Köy’de yapımı devam toplu sağım toplu bakım tesislerinin tamamen yerli üretim olduğunun altını çizdi. İç kaynaklarla yapılan 30 ayrı toplu bakımhane sayısının 50’ye çıkarılabilme özelliğinin bulunduğunu sözlerine ekleyen Murat Başkal, her biri 25’er hayvan kapasiteli olan besihanelerin ise 80 başa kadar çıkarılabilme özelliğine sahip olduğunu dile getirdi. 40 başlık sağımhanede ise aynı anda bütün hayvanların sağımın hijyenik koşullarda yapılabileceğine dikkat çeken Başkal, “Toplu bakım ve besihanelerin her biri bin metrekare olmak üzere toplam 30 bin metrekare alana sahip. Her bir besihanenin 300 metrekaresi kapalı, 700 metrekaresi ise gezinti alanından oluşmaktadır.” şeklinde konuştu.

Toplu bakım ve toplu sağım tesislerinin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür eden Yarı Köy Kalkınma Kooperatifi Başkanı Adnan Kocabıyık, tamamen hijyenik ortamda sağılacak büyükbaş hayvanların sütlerini değerine satacaklarını anlattı. Kocabıyık, tesis sayesinde vatandaşın evinde inek bakmayacağını ifade etti.

Kurulan tesisin, hayvan yetiştiricilerine büyük avantajlar getireceğini anlatan Başkan Adnan Kocabıyık, Kırsal Kalkınma Yatırım Projesi kapsamında yüzde 50 hibe aldıklarını bildirdi. Başkan Kocabıyık, sözlerini şöyle tamamladı: “Bütün ortaklarının Ziraat Bankası’ndan 7 yıl sıfır (0) faizli kredi alacaklar. Ödemesinde ise iki senesi ödemesiz olacak.” Tesisin yapımına en çok sevinen ev hanımları olurken, inşaatın bitmesini dört gözle bekliyorlar.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.