01 Mart 2012'da eklenmiş, 353 views kişi görüntülemiş
‘Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum’
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

‘Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum’

Başbakan Erdoğan Merkez Bankası’nın TL’nin simgesini tanıttığı toplantıda konuşuyor.

İşte Başbakan Erdoğan’ın konuşmasının satır başları:

İSTANBUL’DAKİ BOMBALI SALDIRI

İstanbul’da çevik kuvvet polis aracımıza bombalı bir saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Polis kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bu eylemi gerçekleştirmeye çalışan caniler emellerine ulaşamayacaklar.

Türkiye ekonomisi büyürken, küresel krizde başarılı bir performans izlerken böyle bir saldırının yapılması çok ama çok manidardır. Hiç kimse beyhude çabalara girmesin. Hiç kimsenin bu yöntemlerle bizi yolumuzdan döndüremeyecektir. Sabah yapılan saldırının sorumluları da en kısa sürede yakalanıp adalete teslim edilecektir. Milletimize ve emniyet teşkilatımıza geçmiş olsun diliyorum.

İŞSİZLİK ORANLARI

TÜİK’in açıkladığı 2011 yılı işsizlik rakamları da sevindirici. 2 puanlık bir düşüş var.

TL’NİN YENİ SİMGESİ

TL’nin yeni simgesi ile ilgili yarışmaya katılan herkese teşekkür ediyorum. Sayın Başçı’nın bana ifade ettiğine göre cezaevinden bile bu yarışmaya katılım göstermesi ülkemizdeki vatandaşlarımızın bu konulara ne kadar duyarlı olduklarını görüyorum. Merkez Bankası Başkan ve çalışanlarına ayrıca teşekkür ediyorum.

Aslında yürüttüğümüz operasyonlarda bir çok noktayı geride bırakıyoruz. Daha önce TL’deki 6 sıfırı attık. Ardından Yeni ibaresi atılarak Türk Lirası piyasaya sunuldu. Artık TL’yi itibarlı bir para birimi olarak kullanmaya başladık. Biz TL’den 6 sıfırı atacağımızı söylediğimizde bize köşelerinden insafsızca saldırıyorlardı. Ben Taksim Meydanı’ndan şöyle yaparım diyordun. Çünkü bunlarda bu vizyon yoktu. Halkımızın buna ayak uyduramayacağını söylüyorlardı. Son derece bilinçli ve büyük bir koordinasyon içerisinde sıfır atma sürecini tamamladık. Ne enflasyon ne de uyum sorunu yaşadık. Ekonomimiz yeni döneme anında ayak uydurdu. Bizler de zaman zaman geçmişle kıyas yapmak adına o bol sıfırlı rakamları anlatıyoruz.

Para, tıpkı bayrak gibi tıpkı milli marş gibi bir ülkenin gücünü itibarını bağımsızlığını simgeler. Paranın itibarı milletin itibarıdır. Ama maalesef paranın itibarını ülkenin itibarı gibi beş parasız ettiler. Ülkemize gelen turistler paramızı görence şaşkınlık geçirdi. 50 milyonluk trafik cezası kesilen tursitlerin bayılma habeleri gazetelere haber oldu. Evet Türkiye bunları yaşadı. Şu geride bıraktığımız 9 yılın en güzel işareti şu an cebinizde. Bir zamanlar tuvalete girerken milyonlar veriliyordu. Artık vatandaşımız cebindeki TL ile de gurur duyuyor. Niye döviz büroları vardı; çünkü bizim paramız değersizdi. Hemen parasını dövize çeviriyorlardı değer kaybetmemesi için. İşte bugün de tarihi bir adım atıyor ve paramıza yeni bir simge kazandırıyoruz. Simgenin bir çıpaya benzemesi güvenli bir liman olduğunu, yukarı yönelen kıvrım paramızın sürekli değer kazanacını işaret ediyor.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.