epimedyum macun

Bolivyalı Oyuncu Carla Ortiz: Suriye’de batı medyası hiç yok

31.12.2016

612 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Bolivyalı Oyuncu Carla Ortiz: Suriye’de batı medyası hiç yok

Bolivyalı aktris Carla Ortiz, Suriye'deki savaşta kadınların durumunu konu alan ‘Suriye'nin Sesi' isimli belgeselin çekimi için mart ayında Suriye'ye gitti. O zamandan beri geri dönmeyen Ortiz, Sputnik'e yaptığı açıklamada Suriye hükümetinin koruması altında ülkenin yüzde 5'ini gezdiğini, militanlardan arındırılan bölgelere gittiğini, muhaliflerle de, ‘ılımlı muhaliflerle' de, hükümet destekçileriyle de görüştüğünü söyledi.

Halep'te 30 saniyede bir patlama duyulduğunu belirten Ortiz "Bir yabancı olarak oraya gittiğinizde 6 yıl böyle yaşanamayacağını düşünüyorsunuz" dedi.

‘BATI'NIN HATASIYLA KARŞILAŞTIM'

Ortiz, ‘bölgede neleri görmeyi beklediğini ve nelerle karşılaştığı' sorusuna da şöyle yanıt verdi: "Batı'nın hatasıyla karşılaştım. Zira Batı, Ortadoğu'da sürekli bir karışıklık olduğunu, çözümün olmadığını, bir daha barışın gelmeyeceğini düşünüyor. Yalnız burada büyük güçlerin her zaman kendi siyasi ve ekonomik çıkarları için çabaladığını unutmuş durumdayız. Bu da oradaki insanları ‘tanrıya emanet' olarak görüp göz ardı etmemize oldu. Böylece de aktivistlere ve insan hakları örgütlerine güvendik, onlar da kriz bölgelerinde olduklarını belirten ancak Suriyelilerin gerçekte ne yaşadığını güvenilir bir şekilde aktaramayan kişilerdi. Bilinenin aksine Suriye'de gerçekten de ılımlı muhalifler var, ancak bunlar kriz bölgelerinde hükümetten reform isteyen insanlar, hükümetin gitmesini isteyenler değil."

‘MEDYA KENDİNCE PROPAGANDA YAPIYOR'

Ortiz ayrıca "Medya kendisine iyi veya kötü niyetli taraflar yaratıp onları destek amaçlı propaganda yapıyor. Suriye'de kanın en şiddetli biçimde döküldüğü yerlerde birçok kez bulundum. Ancak buralarda Batı medyasının tek bir mensubunu görmedim. Gittiğim yerlerde en büyük basın kuruluşlarının temsilcilerinden bile tek bir kişi görmedim" ifadelerini kullandı.

Ortiz, Suriyelileri de vatanlarını sonsuz bir sevgi duyan insanlar olarak tanımladı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.