15 Kasım 2012'da eklenmiş, 263 views kişi görüntülemiş
BİZ BU SAHNEYİ GÖRMÜŞTÜK
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

BİZ BU SAHNEYİ GÖRMÜŞTÜK

Batı’nın Türkiye’yi bölebilmek için sahnelediği “sürgün parlamentosu” formülü bir kez daha devreye girdi
1995’te Hollanda’da kendisini hedef alan formüle kızan Türkiye, Katar’da Suriye’ye karşı aynı oyunu oynadı!..

AKP’nin tercihi “rol” oldu!
Başta ABD olmak üzere İngiltere ve Fransa’nın Kürtlere yönelik organizasyonuyla 1995’te Hollanda’nın Lahey kentinde Türkiye’ye karşı sahneye konan “sürgünde parlamento” senaryosu, 17 yıl sonra Katar’ın başkenti Doha’da bu kez Suriye’ye karşı uygulamaya kondu. Lahey’deki oyuna tepki gösteren Türkiye, bu kez iktidardaki AKP tercihiyle oyunun parçası oldu.

Organizasyon İngilizlerden 
Suriye’de İngilizlerin devreye girmesiyle yeniden yapılanan teröristlerin oluşturduğu “sürgün parlamentosu”, ABD ve Fransa’nın da jet onayını aldı. Suriye’de iş başında bir iktidar olmasına rağmen yeni oluşumu “halkın temsilcisi” olarak tanıyan ABD ve Fransa, sürekli devam eden yardımlara önümüzdeki dönemde “silah yardımı”nın da ekleneceğini duyurdu.

Türkiye’de “yavaş” ilerledi!
Lahey’de 17 yıl önce kurulan sözde parlamento, federasyon için zemin oluşturma çalışmaları başlatmıştı. AKP açılımlarıyla hız kazanan oyun, o dönem federasyon isteyen “Light Apo” Kemal Burkay’ın 31 yıl sonra Türkiye’ye davet edilip HAK-PAR Başkanı seçilmesiyle mesafe aldı. AKP’nin çıkardığı “Büyükşehir” tasarısıyla da “yerel parlamento” kapıları ardına kadar açıldı.

“Sürgün parlamentosu”
oyununda figüran olduk
Türkiye’yi bölmek için 17 yıl önce Lahey’de kurulan sözde “Sürgünde Kürt Parlamentosu”
oyununa kızan Ankara şimdi Katar’da Suriye’ye karşı aynı oyunu oynuyor.
Başta ABD olmak üzere Hollanda, İngiltere ve Fransa’nın Türkiye’yi bölmek için sahneye koyduğu sözde “sürgünde parlamento” oyunu, bu kez de Suriye’de devreye girdi. 1995’te Hollanda’nın Lahey kentinde ülkemizi hedef alan oyuna zıkan Ankara, şimdi Katar’ın Doha kentinde Suriye’ye karşı aynı oyunu oynuyor. Özetle, 1995’te Türkiye için sahneye konulan kirli oyun, 2012’de Suriye’de tekrarlanıyor.

İktidara rağmen
İngilizlerin devreye girmesiyle Suriye’deki isyancıların tek çatı altında birleşmesinin ardından ABD ve Fransa, teröristleri ülkede işbaşında bir iktidar olmasına rağmen “halkın temsilcisi” olarak tanıdıklarını duyurdu. Fransa, önümüzdeki dönemde teröristlere silah yardımının da gündeme gelebileceğini belirtti. ABD ve Fransa, “Suriye Devrim ve Muhalif Güçler Ulusal Koalisyonu” çatısı altında bir araya gelen teröristleri, Suriye halkının temsilcisi olarak tanıdıklarını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Sözcüsü Mark Toner, “Bize göre bu koalisyon Suriye halkının meşru temsilcisidir ve Suriye halkını yansıtmaktadır” dedi. Toner, Suriyeli teröristlere “ölümcül olmayan insani yardım” sağlama politikalarının değişmediğini de vurguladı.

Türkiye de oyunun içinde
Teröristleri Suriye halkının “tek temsilcisi” olarak tanıdıklarını duyuran Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise “Muhaliflerin geçici hükümeti kurmaları durumunda Suriyeli isyancılara silah dağıtımı konusunu diğer ülkelerle birlikte ele alabileceklerini” söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise “Bu anlaşma Suriye muhalefetinin bir araya gelme sürecinde çok önemli bir adım oluşturuyor” dedi. Teröristlerin birleştiği Katar’ın Doha kentindeki toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, artık bazı ülkelerin muhalifleri desteklememesi için hiçbir bahanenin kalmadığını söylemişti.

Biz bu filmi görmüştük
Türkiye’den kaçan bölücülere kucak açan Hollanda’nın desteğiyle 17 yıl önce de Lahey’de “Sürgünde Kürt Parlamentosu” kurulmuştu. 2011’de Silvan’da 13 askerimizin şehit edildiği gün “özerklik” ilan eden, ardından devlete vergi vermeyeceğini duyuran PKK’nın siyasi kanadı DTK da, “yerel parlamento” aşamasına geçmişti. AKP iktidarının PKK açılımından cesaret alan bölücüler, kendi parlamentolarını “özerklik şemsiyesi” altında Türkiye’de oluşturmak için harekete geçmişledi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.