Biz ABD’ye 11 Eylül’de ‘kanıt’ sorduk mu?

12.11.2017

95 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Biz ABD’ye 11 Eylül’de ‘kanıt’ sorduk mu?

Amerikan CNN televizyonunda yayınlanan GPS programının sunucusu Fareed Zakaria’ya röportaj veren Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin Gülen’in iadesi için gönderilen kanıtlara güvenmediği için mi iade etmediği sorusu üzerine 15 Temmuz darbesi ile 11 Eylül saldırılarının birbirine benzediğini söyledi. Yıldırım, “ABD, ‘Bu saldırının arkasında El Kaide var. El Kaide sorumlu’ dedi. Kimse ABD’ye ‘El Kaide’nin yaptığına dair kanıt var mı’ diye sormadı” dedi.

GÜLEN’İN İADESİNE DAİR SİNYAL OLMADIĞINI GÖRDÜK

Zakaria röportajda, “Trump yönetiminin, (eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı) Michael Flynn’in Türk hükümetiyle çalıştığı için, Türk hükümetine çalıştığı için Gülen’i iade edeceğini umdunuz mu? ABD Başkanlık seçimi günü Flynn, iadeyi savunan bir yazı yazmıştı” dedi.

Yıldırım bu soruya, “Biz, bunun gerçekleşeceğini beklemiştik. Ama zaman geçtikçe iadenin olacağına dair bir sinyal olmadığını gördük” yanıtını verdi.

 MUHATABIMIZ FLYNN DEĞİL ABD HÜKÜMETİ

Bunun üzerine Zakaria, Flynn’in iadenin gerçekleşeceğine dair Türk hükümetine bir güvence verip vermediğini sordu. “Hayır” yanıtını veren Yıldırım, “Biz Flynn ile muhatap değiliz. Biz ABD hükümeti ile muhatabız” dedi.

Zakaria, Flynn’in o dönem ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı olduğunu hatırlatınca, Yıldırım, Flynn’in sonrasında o görevden ayrıldığını söyleyerek, “Hem Türk hem de ABD Adalet Bakanlıkları temastaydı. Bu konuda ilerleme sağlamak için halen temastalar” dedi.

“BUSH ‘ARKASINDA EL KAİDE VAR’ DEYİNCE…”

Zakaria, “Washington’daki kaynaklarım Türk hükümetinin sağladığı kanıtların güçlü ve inandırıcı olmadığını söyledi. ‘Bu kanıtlar güçlü olsa kamuoyuna duyururlardı’ diye düşünüyorlar” dedi.

Yıldırım da bunun üzerine, “15 Temmuz’da bir darbe girişimi oldu. Benzeri 11 Eylül’de ABD’ye oldu. Bush, ‘ABD saldırı altında’ dediğinde Türkiye, ordusunu Afganistan’a göndererek ilk yardım öneren ülke oldu. ABD, ‘Bu saldırının arkasında El Kaide var. El Kaide sorumlu’ dedi. Kimse ABD’ye ‘El Kaide’nin yaptığına dair kanıt var mı’ diye sormadı” cevabını verdi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.