05 Nisan 2012'da eklenmiş, 307 views kişi görüntülemiş
Balkanlarda fener bayrağı
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Balkanlarda fener bayrağı

Mezar kazıcılarını Mehter Marşı’yla susturdular

Ne maddi imkansızlıklar, ne ilgisizlik, ne de onları bulundukları bölgede asimile etmeye çabalayan Sırp milliyetçileri… Sırbistan sınırları içerisindeki Boşnak kenti Novi Pazar’ın sakinleri, tüm dünyaya ‘futbolun asla sadece futbol olmadığını’ bir kez daha kanıtladı… Her şey geçtiğimiz yılın bu dönemlerinde başladı. Memleketim Novi Pazar’ın Sırbistan İkinci Ligi’nde mücadele eden takımı FK Novi Pazar, 83 senelik tarihinde ilk kez Süper Lig’e yükselmeye çok yaklaşmıştı.

Türk bayrağı uğruna cezayı göze aldılar

FK Novi Pazar’ın ikinci ligde oynadığı ve 2-1 kazandığı Zemun maçına gittim. Gözüme ilk ilişen, tribünlerde yer alan ay-yıldızlı bayraklar ve insanlara Türk olduğumu söylediğimde yüzlerinde oluşan mutluluktu… Hep Türkiye’yi ve atalarını öven tezahüratlar yapan bu cesur insanların, tribünlerdeki Türk bayraklarını ceza yiyeceklerini bile bile açtıklarını öğrendim. Üstelik maddi imkansızlıklarla boğuşurlarken… Yaşadıklarımın izlerini kaldıkları yerde bırakıp, varlıklarını yeni öğrendiğim bu müthiş insanların hikayesini habere çevirdim.

Takımın kaderini değiştiren hareket

Geride kalan 3 ayın ardından FK Novi Pazar, tarihindeki ilk Süper Lig maçına çıktı. Hiçbir şey beni, Belgrad’da takip ettiğim Partizan mücadelesindeki 5-0’lık mağlubiyet kadar üzemezdi. Çünkü sonuç tüm ağırlığıyla ortadaydı. Aradan geçen kısa dönem sonrası bu defa Sırbistan Kupası maçı için Partizan, Novi Pazar deplasmanına geldi. Maç 3-1 konuk takımın galibiyetiyle sona erdi. 90 dakika sonunda ise sahadaki oyundan çok, tribünlerde açılan ve güvenlik güçlerinin tüm çabalarına rağmen halkın indirmelerine izin vermediği Türk bayrağıydı… Boşnak halk adeta Sırplara, ‘Türk Sancağı indirilemez’ mesajı veriyordu.

Novi Pazar nerede?

Sırbistan sınırları içerisindeki Sancak Bölgesi’nin baş şehri 125 bin nüfuslu Novi Pazar’dır. Bölgeye Sancak denmesinin sebebi ise, Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki son sancağının burada kalmış olmasıdır.

Bursa maçına davet edildiler

Fenerbahçeliler, FK Novi Pazarlı futbolseverleri 32. haftadaki Bursaspor maçına davet etti. Novi Pazarlı taraftarlar da, o tarihte İstanbul’da olacaklarını söylediler.

Grant: Çok güzel bir oluşum

Partizan Teknik Direktörü Avram Grant, “İki kulüp için de çok güzel bir hareket ve birlik. F.Bahçe, Novi Pazar’ın ihtiyacı olan bir kardeşliği başlattı” diye konuştu.

Kardeşlik 6 ay önce başladı

Novi Pazarlıların Türkiye’ye sempatisinden haberdar olan Fenerbahçe taraftar grubu, Novi Pazar Kulübü’yle bir bağlantı kurmak için harekete geçti. 1 Ekim 2011’de Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanan Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediye maçında açılan ‘Kalbimiz seninle Novi Pazar’ pankartıyla başlayan kardeşlik, şimdilerde kitleleri peşinden sürükler hale geldi. 2 Mart’ta yapılan ziyarette kardeşliğin en sağlam adımı Partizan maçında atıldı.

Türk bayrağını meşaleyle yaktılar

Partizan’ın ırkçı yönüyle tanınan taraftar grubu Grobari (Mezar Kazıcılar), FK Novi Pazar’ın stadında takımlarını 500 kişi ile destekledi. Meşaleyle yanlarında getirdikleri Türk bayrağını ateşe veren Mezar Kazıcılar’a en güzel cevap stat görevlileri tarafından verildi. Hoparlörlerden 15 dakika boyunca çalınan ‘Ceddin Deden’ marşı esnasında, Novi Pazarlı ve Fenerbahçeli taraftarlar da ritm tutup, tezahüratlar yaptı.
Maç öncesi ve sonrasında şehrin yolları kapatıldı. Kritik karşılaşma şans eseri olaysız sona erdi.

HOŞGELDiN Türkiye’nin gururu

F.Bahçeli taraftarların ziyaretini karşılıksız bırakmayan mavi beyazlı takım, sahaya “Hoşgeldin Türkiye’nin gururu Fenerbahçe” yazılı bir pankartla çıktılar.

Fenerbahçe taraftarları, 2 Mart 2012’de yaptıkları kardeşlik ziyaretini Kosova üzerinden gerçekleştirdi. 17 kişilik kafile, Novi Pazar’a adeta ‘çıkarma’ yaptı. Hayatı boyunca kaç kişi böyle bir tecrübe yaşayabilir bilmiyorum ama sarı lacivertli taraftarlarla birlikte, Novi Pazar şehrine 40 kilometre uzaklıktayken, tam 150 araçlık bir konvoy tarafından inanılmaz bir coşkuyla karşılandık. 7’den 70’e tüm Boşnaklar, eksi 10 derece soğuğa rağmen bizi saatlerce bekleyip, gurbetten gelen evlatlarını karşılarcasına bağırlarına bastılar. İki saatte alınacak yolu, 7 saatte gidip, şehir merkezinde kafilemizi bekleyen 10 bin kişinin arasına karıştığımız anları ise kelimelerle anlatmak mümkün değil…

Miniklere özel forma

Yapılan müthiş karşılamanın ardından, maç günü gelip çattı. 3 Mart’taki mücadelede stadyum ağzına kadar dolduğunda, tribünlerde sayılamayacak kadar çok F.Bahçe atkı ve forması vardı. Takımlar sahaya çıktığında dikkatimi iki şey çekti. Birincisi Fenerbahçeli taraftarların, FK Novi Pazarlı futbolcuların yanında yer alan miniklere özel olarak getirdikleri sarı lacivertli formalar, diğeri ise; takımın taşıdığı ‘Hoşgeldin Türkiye’nin gururu Fenerbahçe’ pankartıydı.

Partizan: 25 milyon Euro
FK Novi Pazar: 4 milyon Euro

Lider Partizan ile düşme hattının nefesini ensesinde hisseden FK Novi Pazar’ın kadroları karşılaştırıldığında, aradaki farkı anlamak çok da zor değil… Mütevazı kadrosuyla dikkat çeken FK Novi Pazar’ın toplam takım değeri 4 milyon Euro’yu zor bulurken, Partizan’ın 18 yaşındaki golcüsü Lazar Markovic’in bonservisinin 4 milyon Euro olması dikkat çekiyor. Sırbistan Süper Ligi’nin en değerli takımı da, 25 milyon Euro ile siyah beyazlılar… Aradaki farka rağmen Novi Pazar’ın rakibiyle yaptığı maçtan beraberlikle ayrılması başarması ise dikkat çekti.

Taraftar başına 4 güvenlik

Sırp polisi FK Novi Pazar-Partizan maçı için geniş güvenlik önlemleri aldı. Maç boyu 2 bin güvenlik görevlisi çevrede kuş uçurmadı. Deplasmana gelen Partizanlı taraftar başına 4 güvenlik görevlisi düştü.

Isınırken çetnik işareti yaptı

Partizanlı bir oyuncunun saha kenarında ısınırken, FK Novi Pazar tribünlerine ırkçılığın ifadesi olarak çetnik işareti yapması dikkat çekti. Futbolcuya mavi beyaz tribünlerden büyük tepki geldi.

Twitter’da Novi Pazar

Fenerbahçe taraftarlarının Novi Pazar’a yaptığı ziyaret, sosyal paylaşım sitesi twitter’da da geniş yankı buldu. Twitter’da trend topic olan Novi Pazar’la ilgili sarı lacivertli taraftarların yer verdiği bazı satırlar ise şöyle;

@bbakiacar
Binlerce kalp senin için çarpıyor, asla yalnız olmayacaksın Novi Pazar!

@nurgunaygoztepe
80 Osmaniye, 81 Düzce, 82 NOVİ PAZAR…

@ugurluisa
Kulübün kardeşliğe sahip çıkması muhteşem.

@ahmetselimkul
Dünyanın en samimi, en eşsiz kardeşliği…
(Fatih SABOVİÇ-Hürriyet)

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.