22 Nisan 2012'da eklenmiş, 804 views kişi görüntülemiş
Bakanlıktan Ekmek  Açıklaması
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Bakanlıktan Ekmek Açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kendileri tarafından çıkarılan yönetmeliğin, malt ekmeği dışında hiç bir ekmekte renklendirici kullanımına izin vermediği halde, kamuoyunda bu yönetmeliğin renklendirici ve katkı maddesi kullanımına fırsat verdiği algısını oluşturan haberler yer aldığını vurgulayarak “Söz konusu yönetmelik malt ekmeğinde sadece karamel ile renklendirmeye izin vermekte olup, hiçbir şekilde ekmekte renklendiriciye izin vermemektedir” açıklamasını yaptı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında ekmekte renklendirici ve boya kullanıldığına ilişkin iddiaların yer aldığına dikkat çekilerek söz konusu haberlerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğine dayandırıldığının görüldüğü vurgulandı.

Bakanlıkça çıkarılan yönetmeliğin, malt ekmeği dışında hiç bir ekmekte renklendirici kullanımına izin vermediği halde, kamuoyunda bu yönetmeliğin renklendirici ve katkı maddesi kullanımına fırsat verdiği algısını oluşturan haberler yer aldığı kaydedilerek şöyle denildi: “Söz konusu yönetmelik malt ekmeğinde sadece karamel ile renklendirmeye izin vermekte olup, hiçbir şekilde ekmekte renklendiriciye izin vermemektedir.”

Yönetmelik ile, tüketime sunulan ekmek, ekmek çeşitleri, diğer ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlanmasına standart getirildiğine dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti:

“Buna göre; ekmek, 250 gram ağırlıktan başlayarak 50’şer gram artırılmak suretiyle piyasaya arz edilecektir. Ekmek israfının azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Ekmeklerin taşınması, depolanması ve satışına yönelik özel hijyen kurallar getirilmiştir. Ekmek,

sadece ekmek ve unlu mamul taşımak için tasarlanmış vasıtalarda taşınabilecektir. Ekmeğin hijyenik olmayan yerlerde satışı yasaklanmıştır. Ekmekteki tuz miktarı azaltılmıştır.”

Ekmekteki kepek oranının artırıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Obezite ile mücadelede katkı sağlayacaktır. Ekmek satışı yapılan yerlerde tam buğday ekmeği ve kepekli ekmek bulundurulması zorunluluğu getirilmiştir. Kepek oranı yüksek olan bu ürünlere tüketicinin ulaşılabilirliği kolaylaştırılmıştır. Ekmek, hijyen konusunda bilgili ve eğitimli personel tarafından taşınacak, muhafaza edilecek ve satışa sunulacaktır. Ekmeğin üretiminde satışında taşınmasında çalışan tüm personel hijyen konusunda

eğitilecektir. Bu kapsamda Bakanlık ilgili meslek federasyonu, kamu kurum ve kuruluşları ve üniversiteler ile işbirliği yapmaktadır. Ekmekler satıcı tarafından uygun bir malzemeye konularak veya sarılarak tüketiciye verilecektir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak piyasa kontrollerini etkin bir şekilde sürdürmektedir.” – ANKARA

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.