29 Temmuz 2012'da eklenmiş, 316 views kişi görüntülemiş
Bakan Günay Kahramanmaraş Ziyareti
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Bakan Günay Kahramanmaraş Ziyareti

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Dünyaya haksız biçimde götürülmüş bulunan bütün eserlerimizi geri alacağız” dedi.

Kahramanmaraş Müzesi’ndeki programda konuşan Bakan Günay, bu bölgeyi Türkiye’nin kültür turizminin özel bir destinasyonu haline getirmeye gayret gösterdiklerini söyledi. Bu kapsamda ören yerlerini ayağa kaldırmaya ve müzeleri yenilemeye çalıştıklarını kaydeden Günay, şöyle konuştu:

“Ben bu bölgenin potansiyelini ve bölgenin gelecekte varacağı noktayı İspanya’nın güneyi Endülüs’e benzetiyorum. Çünkü mimari benziyor, gastronomi benziyor. Tarihsel özellikler var, inanç turizmi potansiyelimiz var, sağlık turizmi potansiyelimiz var. Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman çok önemli dünya çapında bir destinasyon inşallah ortaya çıkacak. Tabi bunun tek şartı temel şartı vazgeçilmez şartı yurtta barış dünyada barıştır. Yani bölgemizde esenlik, güvenlik huzur, asayiş sadece Türkiye’ye değil komşularımıza da avdet ederse sanıyorum bu bölge birbirleriyle dalaşmak yerine bereketini çoğaltarak dünyanın en varlıklı en Bereketli en rahat, en esenlikli bölgelerden birisi haline gelebilir.”

Bakan Günay, 29 müze üzerinde çalıştıklarını ifade ederek bunların 17’sinin yapım, 12’sinin ise proje aşamasında olduğunu belirtti. Kısıtlı bir bütçeyle bunları yaptıklarını dile getiren Günay, buna rağmen gelecek yıllarda Türkiye’yi müze şantiyesine dönüştüreceklerini ifade etti.

Türkiye’nin tarih ve arkeoloji açısından dünyanın en müstesna ülkelerinden biri olduğuna vurgu yapan Günay, geçmişte, “müzeniz yok, eserlerinizi nerede sergileyeceksiniz” diyerek çok sayıda tarihi eserin yurt dışına kaçırıldığına dikkat çekti. Günay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şimdi eserlerimizi sergileyeceğimiz, kendi topraklarımızda gerçekten iftihar edeceğimiz müzelerimiz olmaya başladı. Bu süreç devam ederse, inşallah dünyaya haksız biçimde götürülmüş bulunan bütün eserlerimizi geri alacağız. Bu konuda çalışıyoruz. Tabii bu karıncanın hacca gitmesi gibi bir şey. Yani ‘sen bu ayaklarla varamazsın’ demişler. Karınca ‘yolunda ölürüm’ demiş. Bizimki de öyle. Yani bizim topraklarımızdan kaçırılan bütün eserlerin bizim topraklarımıza döndüğünü belki ben göremeyeceğim ama yolunda öleceğiz. Yani bu hedefin bu gayretin yolunda öleceğiz. Bir gün insanlığın bütün eserleri ait oldukları topraklara dönecek. Tabii Kahramanmaraş’ın aslanları da o zaman buraya dönecek. Bu toprakların eserleri bu topraklara döndüğü zaman biz yaradana karşı görevimizi ve insanlığın geçmişine karşı ödevimizi yerine getirmiş olacağız.”

Kahramanmaraş Müzesi’ndeki programda TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam tarafından Kafkas Kültür Festivali’ne yaptığı katkılardan dolayı Bakan Günay’a plaket takdim edildi. Bakan Günay da, bakanlığın son yayımlanan kitaplarından Vali Şükrü Kocatepe ve Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a hediye etti.

Bakan Günay’ın Kahramanmaraş programı, valiliği ziyaretiyle son buldu. – Kahramanmaraş

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.