Azerbaycan Karışıklık Kıskacına Alındı

02.09.2012

333 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Azerbaycan Karışıklık Kıskacına Alındı

Sırada ve İran Savaşı 

ABD ve İsralin Bir Diğer planı:

İran Nufusunun Bir kısmı Özellikle Azerbaycan sınırına yakın bölgelerde yaşayanlar Azeri Türküdür.Bu bölgede zamanlarda İran yönetimine karşı bir tutum ve karşı duruş Halk içinde inceden inceye işlenmekte.Ara Ara yerel bazı gurupların ve Yöneticilerin de yönetimi tersleştikleri olaylar bazı Batılı Basında Yer .Güney Azerbaycan Diye Nitelendirilen,İranın Kuzeyindeki bölgede Azeri Türklerinin ÜMilli Uyanma” dedikleri bu başkaldırı Azeri-İran Savaşı oluşturacak bir şekilde kışkırtılmaktadır.

Azerbaycan hükümetinin son dönemlerde İsrail ile yaptığı Çeşitli Ticari ve Askeri İşbirliği Anlaşmaları İran Tarafında rahatsızlık yaratmıştır.(Mart-2012) Azerbaycan’ın İsrail’den Yüklü Miktarlarda Silah Alımı Yapması ve bir kaç İranlının Terörist Diye Tutuklanmasına İran tepki göstermiş ve Azerbaycan’a nota vermişti.

Bu Ticari ve İşbirliği anlaşmaları gereği son dönemlerde Azerbaycanda bir çok İsrail şirketinin geldiği ve burda faaliyet gösterdiği bilinmekte.

İsrail Bu bölgeye sadece Ticari şirketlerini değil,aynı zamanda Mossad ajanlarını ve Müttefiki CIA ajanlarını da soktu.Mossad ve CIA misyonerleri İran sınırına yakın bölgede işbirlikçiler de bulmuş ve İrana SIZMA çerçevesinde İranlı İşbirlikçi Azeri Türklerini de örgütlemeye,çalıştırmaya ve İran Aleyhine Kışkırtmaya başladı.

İrandaki Azeri Nufus Üzerinden İran İçleri karıştırılmak ve Azerbaycan ile gerginlik oluşturulma çabaları görülmektedir.Önümüzdeki aylarda Azeri-İran Gerginliği Hortlarsa Şaşırmayalım.

Bu sayede Bir Taşla iki hatta dört kuş vurma hedefindeki İsrail ve ABD ; Ermenistanın Azerbaycan Topraklarının İşgalini – Azeri & Ermeni Gerginliğini unutturmaya çalışacaktır.Diğer yandan Azerbaycanın iranla Başını Belaya Sokarken, Azerbaycana “Seni Korurum” yalanı ile Üs Kurma Teklifi yapacaktırR;Hedefteki Sadece İran değildir.İran Başlıca hedeflerden ama Azerbaycan da Ermenistanın güvenliği için ve değerli petrol kaynakları için HEDEF’te görünüyor.

Hedefteki Azerbaycan içinde; son zamanlarda Azeri  Hükümetine Muhalif partiler ve kuruluşlara Mossad ve CIA ajanları çeşitli ziyaretlerde bulunmuşlardır.Bundan kısa süre sonra da Hükümet Sert bir şekilde eleştirilmeye başlanmış,insan hakları ve özgürlükler istemi ve söylemleri artmıştır.Nitekim Azerbaycan Hükümetini antidemokratik,şiddet yanlısı,baskıcı olmakla suçlanmıştır.

BEŞİR BAYSOY-Haber Akdeniz

 

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.