09 Ağustos 2012'da eklenmiş, 234 views kişi görüntülemiş
Aynı Taktik Suriye’de Uçuşa Yasak Bölge Oluşturacaklar
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Aynı Taktik Suriye’de Uçuşa Yasak Bölge Oluşturacaklar

Suriye’deki kriz 17. ayını geride bırakırken ABD’den ilk defa Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması konusunda açıklama geldi.

ABD Başkanı Barak Obama’nın ulusal güvenlik danışmanı John Brennan, Suriye’nin bir bölümünde uçuşa yasak bölge oluşturulmasının uzak bir ihtimal olmadığını söyledi. Brennan uçuşa yasak bölgenin muhaliflerin kontrolünde olan bir alanda oluşturulabileceğini belirtti.

ABD’deki Cumhuriyetçiler, Suriye’deki krize yönelik politikaları sebebiyle Obama’yı eleştirerek, ülkede uçuşa yasak bölge oluşturulması konusunda uluslar arası girişim başlatmasını istemişti. Cumhuriyetçiler, Obama yönetimine muhaliflere silah desteğinin verilmesini istiyor. ABD yönetimi ise, şu ana kadar muhalifleri doğrudan silahlandırma fikrine sıcak bakmıyor. Basına konuşan John Brennan, Suriye’deki kriz ile ilgili olarak ABD’nin sürekli senaryoları gözden geçirdiğini söyledi. Bu konuda birçok seçenek üzerinde durulduğunu ifade eden Brennan,”ABD bu konuyu ciddiyetle inceliyor. Avantaj ve dezavantajları değerlendiriyor.” dedi.

Brennan’ın bu açıklamasının ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Suriye krizini görüşmek üzere Cumartesi günü Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret öncesine denk gelmesi dikkat çekti.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.