22 Nisan 2012'da eklenmiş, 413 views kişi görüntülemiş
Atanamayan 286 İtfaiyeci Eylem Yaptı
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Atanamayan 286 İtfaiyeci Eylem Yaptı

Sınavı kazanmalarına rağmen hala atanamayan 286 itfaiye er adayları kendilerini yangın söndürme hortumuyla bağlayarak, Kızılay’a yürüdü.

İzmir’de Kasım ayında itfaiyeci olmak için yeterli Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puanına sahip olan ve başvuru yapan 3 bin 376 aday arasından yazılı ve sözlü sınavı kazanan 286 kişi, Danıştay’ın verdiği karar nedeniyle atamalarının yapılmaması üzerine başlattıkları eylemlerine Başkent’te devam etti.

Protesto için Kurtuluş Parkı’nda toplanan itfaiye er adayları, yangın söndürme hortumuyla birbirlerini bağlayan grup, daha sonra Sakarya Caddesi’ne yürüdü. Buradan Metro alt geçidini kullanarak Kızılay YKM’ye yürüyen eylemciler, “İtfaiyeyi kazandık, sokaklara atandık”, Hakkımız itfaiye umudumuz adalet” sloganları attı. “Boş tencere kaynatıyoruz, acil çözüm bekliyoruz”, “Ateşle savaşacaktık, adalet için savaşıyoruz”, “Yüreklerde yangın var, söndüren yok” yazılı pankart açan grup, ellerindeki boş

tencerelere kaşıklarla vurarak sloganlarına devam etti.

Kızılay YKM önünde grup adına basın açıklaması yapıldı. Açıklamasında grup sözcüsü Fatih Yücesoy, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın açtığı yazılı ve sözlü sınavları kazandıklarını, bütün şartları yerine getirmelerine rağmen üç aydır atamalarının yapılmadığını belirtti.

Yücesoy, Kasım ayından bu yana emekleri gasp edilmiş 286 gencin isyanını dile getirdiklerini söyleyerek, “Tamamı sınavlarını daha sonra başlatmış ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden daha sonra sonuçlandırmış 61 belediye kazananları bu kutsal mesleğe hizmet vermesi için işlerince başlatmışken, sadece biz 286 genç hayallerine ve gönül verdiği bu mesleğe başlatılmayıp 172 gündür bu özlemle yaşarken hayalleriyle ölüme mahkum edilmiştir” şeklinde konuştu.

Mağduriyetlerinin giderilene kadar gerek Ankara’da gerekse İzmir’de eylemlerini sürdüreceklerine dikkat çeken Yücesoy, “Belediyenin de artık ‘yoğurdu üfleyerek yeme’ durumunu terk etmesini, elini taşın altına koyarak atamalarımızın yapılmasını talep ediyoruz. Öncelikli olarak tüm bu sorunların en kısa çözüm yolu bir yasa çıkarılmasıdır” dedi.

Atanamayan itfaiye er adaylarından Arzu Akar ise yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olduğunu söyleyerek, “Ben yarın çocuğuma işsiz olduğunu nasıl söylerim. Bizim beklentimiz, hak ettiğimiz işi yapmaktır. Biz hak etmediğimiz, kazanmadığımız bir işi değil emeğimizin karşılığı olan kazanmış olduğumuz işimizi yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Grup basın açıklamasının ardından kısa süreli oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız şekilde dağıldı. – ANKARA

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.