Arap kadınları neden artık evliliği daha az tercih ediyor?

10.11.2017

46 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Arap kadınları neden artık evliliği daha az tercih ediyor?

Son araştırmalara göre, 30 yaşındaki Arap kadınlarının üçte biri evli değil. Suudi Arabistan’da genç kadınların yüzde 30’u nikâh masasına oturmadı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde de durum aynı. 20 ilâ 30 yaş arasındaki kadınların yüzde 68’i bekâr. Cezayir’de de bekâr kalmayı tercih eden sayısı her yıl 200 bin artıyor.  40 milyon nüfuslu ülkede evlilik yaşında olup evlenmeyen kadın sayısı 11 milyon düzeyinde.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Cezayirli sosyolog Zahra Fasi “Cezayir’de erken evlilikler her zaman yaygındı, ancak boşanma oranı da bir o kadar yüksekti. Şimdi kadınlar bu geleneği devam ettirmek istemiyor. Onun yerine kariyer yapıp kendilerine uygun bir eş bulduklarında evlenmeyi tercih ediyor” dedi.

‘28 YAŞINDAN SONRA KIZ KURUSU MU OLUNUYOR?’

İstatistiklerin yanlış olduğunu düşündüğünü belirten Fasi “Ülkemizde sürekli evlilikler oluyor, gün geçmiyor ki biri evlenmesin. Erken ya da geç evliliğe gelince… Bir evliliğin geç olduğuna kim karar veriyor? 25 ya da 28 yaşından sonra kız kurusu mu olunuyor? Açıkçası bu söylem benim hoşuma gitmiyor, ‘geç evlilik’ ifadesi günümüz toplumunda olanları tanımlamak için daha uygun” eleştirisini yaptı.

Fasi, açıklamalarına şöyle devam etti: “Günümüzde tüm dünyada, buna Arap ülkeleri de dahil, eğitim için büyük zaman ayrılıyor. Çoğu kişi üniversiteyi bitirmeye çalışıyor. Bazı alanlarda, sözgelimi tıp alanında eğitimi tamamlarken insanların yaşı 30’una yaklaşıyor. Daha sonra da işe girip kendilerini kanıtlıyorlar. Bazıları için kendi evlerine sahip olmak önemli oluyor. Günümüz gençliği ailelerinin desteğini istemiyor, bağımsız olmak için kendi paralarını kazanıyorlar.”

‘ERKEN EVLİLİKLER DAHA BÜYÜK FELAKETE YOL AÇIYOR’

Geç evliliklerin nüfus üzerinde olumsuz etki ettiği yönündeki endişelerle ilgili yorumda bulunan Fasi şunları söyledi: “Böyle olduğunu düşünmüyorum. Bana göre erken evlilikler daha büyük bir felakete yol açıyor. Zira birçok kişi boşanıyor ve çocukların kaderleri kötü etkileniyor. İnsanların ne istediğine ve gelecekteki partnerlerinin kim olacağına dair dengeli bir karar vermesine izin verilmesi daha iyi. Ülkedeki bazı Müslüman hareketler geç evliliklerin yarattığı sorunları büyütürken, çok eşliliği teşvik ediyorlar. Çok eşlilik her zaman birçok sorunu beraberinde getirir. Hem eşler arasında hem de bu kadınların çocukları arasında… Ailelerdeki sorunlar da topluma yansır.”

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.