15 Haziran 2017'da eklenmiş, 23 views kişi görüntülemiş
Antalyada PKK Davasında 2 si Avukat 5 Sanığa Tahliye
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Antalyada PKK Davasında 2 si Avukat 5 Sanığa Tahliye

ANTALYA 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen PKK/KCK davasında silahlı terör örgütü üyeliğiyle suçlanan avukat Özden Saldıran ile avukat Hakan Evcin’in de aralarında bulunduğu 5 sanık, ilk duruşmada tahliye edildi.

Antalya’da geçen yıl PKK/KCK terör örgütü üyeliği suçlamasıyla tutuklanan avukatlar Hakan Evcin ile Özden Saldıran’ın da aralarında bulunduğu 36 sanıklı silahlı terör örgütü davasının ilk duruşması 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemede hazır bulunan sanıklar suçlamaları kabul etmedi. Sanıklardan Özden Saldıran, kendisinin çevreci ve sosyalist kimliğiyle tanınan bir avukat olduğunu söyledi. Sosyalist bir kimliği olduğu için 2014 yılında Muratpaşa Belediye Başkanlığına HDP’den aday gösterildiğini anlatan Özden Saldıran, bu süreçte diğer siyasi parti adayları gibi kendisinin de seçim çalışmaları yaptığını söyledi. Bu çalışmalarının sanki bir terör örgütü faaliyeti gibi gösterilmeye çalışıldığını söyleyen Saldıran, 15 Ekim’de gözaltına alınıp 28 gün gözaltında tutulduktan sonra tutuklandığını söyledi. Kendisinin siyasi davalardan çok hukuk davalarına bakan bir avukat olduğunu, neden örgüt üyeliğiyle suçlanmış olduğunu hala anlayamadığını anlatan Saldıran, iddia edildiği gibi Kepez bölgesinde örgütsel faaliyetlere katılmadığını söyledi. Saldıran, tahliyesini ve beraatını talep etti.

Duruşmaya tutuklu bulunduğu bir başka ildeki cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katılan avukat Hakan Evcin de terör örgütü üyesi değil, avukat olduğunu söyledi. Duruşmada tutuklu sanıklardan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Erkan Yaşar da suç işlemediğini ve örgüt üyesi olmadığını söyledi. Sanıklardan Berivan Yüce de terör örgütü üyeliğinden 8 ay önce tutuklandığını, bu yüzden 8 yıldır  çalıştığı işinden de olduğunu söyledi.

Mahkeme duruşma sonunda sanıklardan Özden Saldıran, Hakan Evcin, Eyüp Benek, Erkan Yaşar ile Berivan Yüce’nin tahliyesine karar verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

– Antalya

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.