24 Nisan 2019'da eklenmiş, 11 views kişi görüntülemiş
Antalya Gazipaşa Tarım Fuarı Açıldı
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Antalya Gazipaşa Tarım Fuarı Açıldı

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde 79 firmanın katılımıyla bu yıl 12’ncisi düzenlenen Gazipaşa Tarım Fuarı açıldı.

Gazipaşa Tarım Kültür Turizm Eğitim ve Yardımlaşma Derneği tarafından kaymakamlık ve belediyenin desteğiyle düzenlenen Tarım Fuarı’nın açılışı Gazipaşa Fuar Alanı’nda yapıldı. Açılışa Kaymakam Ali Sakar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Gazipaşa Tarım Kültür Turizm Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüsnü Doğan, kamu kurum görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kaşık ekibinin sunduğu gösteri ilgiyle izlendi. Daha sonra fuarın açılış kurdelesi protokol tarafından kesildi. Fuarda Alanya Belediyesi’nin muz lifinden elde ettiği ürünler büyük ilgi görürken, Çelik Fidancılık firmasının kurduğu mango meyvesi ve fidan tanıtımı üreticiler tarafından yoğun ilgisini çekti. Fuar 27 Nisan tarihine kadar açık kalacak.

Gazipaşa Tarım Kültür Turizm Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüsnü Doğan, 1998 yılında ilkini düzenlediğimiz tarım fuarının 12’ncisini açıyoruz. Gazipaşa’mıza ülkemize hayırlı olsun. Başlangıcından bugüne fuarımıza katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Bu yılki fuarımızın hazırlıkları 6 ay önceden başladı. Rahatsız olmam ve ameliyat geçirmeme rağmen, fuarı eksiksiz düzenleyen yönetim kurulu üyelerime teşekkür ediyorum. Fuarımızı bu yıl tohum dalında 7, fide dalında 3, meyve fidanları dalında 5, gübreci dalında 4, organik tarım dalında 4, egzotik ürünler dalında 2, tarım alet- makine dalında 3, otomotiv dalında 4, gıda ve besin dalında 27, plastik dalında 3, kamu kurum ve kuruluşları olarak 7 firma, Gazipaşa’nın etnografik değerleri dalında 1 firma, dernekler 3, 5 eğitim kurumu 5 ve 1 bankamız katıldı. Toplamda 79 firma fuarımız katılmıştır. Tüm katılımcı firmalara teşekkür ederim dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Fuarların ana amacı üreticiyle gelişen teknolojiyi buluşturmaktır. Burada kendini geliştirmeye adamış firmalarla üreticilerimizi yani çiftçilerimizi buluşturuyoruz. Çiftçilerimizin doğru bilinçlenmesini sağlamak istiyoruz. Çiftçilerimizin daha kaliteli, sağlıklı ürün alabilmesi için bu tür fuarlara ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Biz de belediye olarak bilinçli tarım yapılabilmesi için belediye olarak elimizden geleni yapacağız. Elde edilen ürünlerin değerlendirilmesi, tüketiciye ulaştırılması, saklanması ve depolanması gibi konularda yine destek olacağız. İlçemizde hayvancılığın da gelişmesini istiyoruz. Üretilen, sütün, etin değerlendirilmesi konusunda destek olacağız. Çiftçilerimizin hak ettiği yaşam düzeyine ulaşması adına hangi alanda desteğe ihtiyaç duyuyorlarsa belediye olarak orada olacağız diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 31 Mart yerel seçimlerinde kendisine destek verenlere teşekkür ederek, bundan sonra ayırt etmeden herkese eşit hizmet edeceklerini belirtti. Başkan Böcek, şöyle dedi

31 Mart seçimlerinde şahsıma göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum. Öncelikle destek olanlara teşekkür ediyorum ama bundan sonra destek olan, olmayan bütün Gazipaşalı, Antalyalı hemşehrilerime aynı şekilde azim ve kararlılıkla çalışarak, seçim öncesi ne söylediysek yapmaya gayret edeceğiz. Bugün ilk resmi ziyaretimi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hiç şüphesiz Antalya dünyanın en güzel yeri’ dediği gibi güzel, Antalya’mızın güzel ilçelerinden birisi, tarih 21 Ekim 1922 Gazipaşa adının verildiği gün. Önemli bir ilçemizde olmaktan, aranızda olmaktan gurur duydum. 1998’den bugüne kadar fuara emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada muz, avokado gibi ürünlerin hem coğrafi konumla ilgili hem de onlara sahip çıkmak adına sulama ve gübre dahil olmak üzere, Büyükşehir Belediyesi olarak katkılarımızı sunacağız. Bundan sonra Gazipaşa’da hem turizm hem tarım anlamında yapmamız gereken ne varsa onları yapmaya çalışacağız.

Kaymakam Ali Sakar da tarım sektörünün ilçenin ve ülkenin en önemli sektörlerinden biri olduğuna işaret ederek, 2 yılda bir düzenlenen bu fuar, üreticiyi gelişen teknoloji ve yöntemlerle buluşturmaktadır. Böylece gübrelemeden nihai üretime kadar her aşamada çeşitli sektör temsilcileri üreticilerle buluşmaktadır. Gazipaşa’mız Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olma yolunda çok hızlı adımlar atmaya başladı. 2018 yılı verilerine göre ilçemizde 582 bin 142 ton tarımsal üretim yapılmıştır ve bu üretimden dolayı ilçe ekonomimize 1 milyarın üzerinde ekonomik bir katkı sağlamıştır. Makine ve ekipmanından su ürünlerine kadar her alanda tarımsal desteklemelerimiz İlçe tarım müdürlüğü vasıtasıyla devam etmektedir dedi

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.