epimedyum macun

Antalya da Fetö Sanığı Eski Komutanların Yargılandığı …

12.07.2017

14 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Antalya da Fetö Sanığı Eski Komutanların Yargılandığı …

Antalya’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan Antalya Jandarma Komutanı Kıdemli Ahmet Yurdagül, Burdur Garnizon ve 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Metin Karagöz ile Eski Antalya 3. Piyade Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya’nın yargılanmasına devam edildi.

Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adliye binasındaki 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda görülen duruşmada, sanıklar altıncı kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada, sanıklar ve avukatları ile sanık yakınları hazır bulundu.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, 15 Temmuz 2016’da 22.30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanının kendisini aradığını ve Marmaris’te bir sıkıntını olduğunu ve yardım istediğini belirtti.

Tonbul, elindeki özel harekat polislerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardıma gitmesi için Marmaris’e götürecek helikopter bulamadığından kara yoluyla gönderdiğini ifade etti.

Darbe girişiminden böylece haberdar olduğunu vurgulayan Tonbul, “Ankara’dan biri aradı ve ‘Cemil bey, durumu biliyorsunuz. Siz ve ekiplerimiz dışarıya çıkmayın’ diye tehdit edildim. Beni arayan numarayı araştırdığımızda bir astsubaya ait olduğunu tespit ettik.” dedi.

Daha sonra Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun kendisini arayarak durumdan haberdar ettiğini anlatan Tonbul, emir üzerine askeri noktalarda gerekli önemlerin alınmasını sağladıktan sonra karargah olarak kullanılmak üzere valilik konağına gittiğini bildirdi.

Tonbul, valilik konutuna önce kendisinin gittiğini daha sonra Ahmet Yurdagül, akabinde ise Metin Karagöz ve Mustafa Kaya’nın geldiğini ifade etti.

Vali Karaloğlu’nun Yurdagül’ü birkaç defa telefonla aradığını ama Yurdagül’ün cevap vermediğini belirten Tonbul, şunları kaydetti:

“Bunun üzerine bir olay olabileceği endişesiyle ekipleri komutanlıkların önüne gitmeleri için görevlendirdim. Komutanlıklarda en ufak bir şey olmadı. Aksine komutanlıklar vatandaşların kendilerine tepki gösterdiklerini söylediler. Antalya’da bir askeri hareketlilik olmadı. Ben konuttayken Kaya, Karagöz ve elinde evrakla Yurdagül geldi. Vali Karaloğlu, komutanları darbenin yanında yer almadıklarına yönelik açıklama yapmalarını istedi ve bunun için Anadolu Ajansı’nı çağırdı ama komutanlar açıklama yapma yetkilerinin olmadığını, sadece vali beyin yanında bulunabileceklerini söylediler.”

Burdur’dan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile duruşmada ifade veren Vali Karaloğlu, askeriye içinde olağan dışı bir hareketliliğin haberini aldığını ve ilk önce Antalya Jandarma Komutanı Kıdemli Yurdagül’ü ve Emniyet Müdürü Tonbul’u aradığını söyledi.

Yurdagül’ün, olaydan haberinin olmadığını ve Kemer ilçesindeki SoloTürk gösterisinde olduğunu söylediğini, emniyet müdürü ve MİT bölge sorumlusunu da arayarak konu hakkında bilgi almaya çalıştığını belirten Karaloğlu, şöyle devam etti:

“Tonbul’u bir kalkışma olduğunu ve polisin dışarıya çıkmaması için uyardım. Kendisi de konuta geliyordu. Yundagül’ü aradım ama uzun süre telefonuna bakmadı. Bunun üzerine Tonbul’un komutanlığın önünde önlem almasını söyledim. Daha sonra Yurdagül elinde bir liste olduğunu ve konuta geldiğini söyledi. Kaya ve Karagöz de geldi. Yurdagül ve Karagöz’ün sözde sıkı yönetim direktifinde görevlendirildiklerini söyledim ama bundan haberdar olmadıklarını ve direktifi kabul etmediklerini o gece anlattılar. Anadolu Ajansı’nı aradım ve komutanları darbe girişiminin yanında olmadıklarına yönelik açıklama yapmalarını istedim ama kabul etmediler. Ülke ikiye bölünme tehlikesiyle karşı karşıydı, komutanların o gece açıklama yapmaları çok değerliydi.”

Mahkeme Hakimi Dursun Arslan’ın komutanların “bekle gör” taktiği uygulayıp uygulamadığını sorması üzerine ise Karaloğlu, “Ahmet Yurdagül’ün benim telefonuma bakmayarak ‘bekle gör’ taktiğini uyguladığını söyleyebilirim. Ama Mustafa Kaya ve Metin Karagöz için bunu söyleyemem, aradım geldiler.” diye konuştu.

Duruşma, Antalya Başsavcı vekillerinin dinlenmesi için ertelendi.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.