10 Nisan 2017'da eklenmiş, 44 views kişi görüntülemiş
‘Ankara ile Şam İran’da görüşecek’
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

‘Ankara ile Şam İran’da görüşecek’

Türkiye, Rusya ve İran'nı garantör ülkeler olarak katıldığı ve Suriye'de siyasi çözümün ele alındığı Astana Görüşmeleri öncesi, Suriye tarafından önemli bir iddia gündeme geldi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Sputnik’e yaptığı açıklamada Türkiye'nin Suriye yönetimi ile İran'da görüşme talep ettiğini belirtti. Görüşmeyle ilgili olarak “Türk hükümeti, muhtemelen pozisyonunun bilinmemesi için görüşmeyi organize edenlerden basının içeri alınmamasını istedi” ifadelerini kullandı. Haberde, İran'daki söz konusu toplantının, Kazakistan’ın başkenti Astana’da 3-4 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan görüşme öncesinde 18-19 Nisan’da yapılmasının planlandığı iddia edildi.

‘ABD İTİBARINA ZARAR VERDİ’

ABD’nin Suriye ordusuna ait Humus yakınlarındaki Şayrat hava üssüne yönelik saldırısını da değerlendiren Mikdad, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin bu saldırıyla itibarına zarar verdiğini belirtti. Öte yandan Mikdad, BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya ilişkin açıklamalar yaptı. Mikdad, “Uzun zamandır de Mistura’ya karşı güvenimizi kaybettiğimizi konuşuyoruz, ancak BM’yi temsil etmeye devam ettiği sürece onunla işbirliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.