ANADİLDE SAVUNMA BÖLÜNMENİN İŞARETİDİR!

24.11.2012

252 views Kişi Okumuş

0 Yorum

ANADİLDE SAVUNMA BÖLÜNMENİN İŞARETİDİR!

Resmi dilin Türkçe olduğuna dair kuralın aşındırılması, ülkeyi parçalar.

 

Ankara Barosu Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu, “ savunma” hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Anadilde savunma konusunda “soğukkanlı” düşünülmesi gerektiğini belirten Feyzioğlu, devletin resmi dilinin Türkçe, bunun anlamının da yasama, yürütme ve yargı işlemlerinin Türkçe olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Resmi dilin Türkçe olduğuna dair kuralın aşındırılmasının, yakın-orta vadede üniter devletin parçalanması sonucunu doğuracağını kaydeden Feyzioğlu, şunları söyledi: “Üniter devletten vazgeçilmesi, Türkiye’nin bir veya birden çok bölgesinde özerk devletler kurulması demektir. Bu, ülkede yaşayan herkesin felaketi olacak ve yalnızca sömürgeci zihniyetli emperyal güçlere çıkar sağlayacak bir iç döneminin başlaması anlamına gelir.”

 

temeli zedelenir”

mülkün (ülkenin) temelidir. Sanık kendini savunamazsa maddi gerçeğe ulaşılamaz, adalet gerçekleşemez; ülkenin temeli zedelenir” diyen Feyzioğlu, “Bu sebeple kendini savunacak derecede Türkçe bilmeyen sanığın tercümandan yararlandırılması zorunludur.  Üniter devletin korunması, Türkiye’nin bir iç savaşa sürüklenmesinin önlenmesi isteniyorsa; yasama, yürütme ve yargı işlemleri, resmi dil olan Türkçe’den başka dilde gerçekleştirilemez.”

İlgili Terimler : , , , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.