epimedyum macun

Almanya Savunma Bakanı, ABD’ye Rusya-NATO Kurucu Eylemi’ni hatırlama çağrısı yaptı

26.06.2020

28 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Almanya Savunma Bakanı, ABD’ye Rusya-NATO Kurucu Eylemi’ni hatırlama çağrısı yaptı

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, ABD	li düşünce kuruluşu Atlantic Council tarafından düzenlenen konferansa bağlandı.

"Almanya ve ABD arasındaki ikili ilişkilerden değil, ittifak içindeki güçlerin yeniden konuşlandırılması hakkında konuştuğumuz unutulmamalıdır" diyen Kramp-Karrenbauer, "Eğer birlikler ABD	ye gönderilecek olursa, bunun Avrupa'ya olan ilginin azaldığı mesajı taşımadığından emin olmak önemlidir. Eğer birlikler Hint-Pasifik bölgesine taşınırsa bu, ABD'nin yeni stratejik ilgisi anlamına gelecek. Eğer Avrupa’ya, örneğin Polonya’ya konuşlanırılacaksa 1997’de imzalanan Rusya-NATO Kurucu Eylemi’ni hatırda tutmak önemlidir" ifadelerini kullandı.

Kramp-Karrenbauer, NATO ülkelerinin 	fiziksel olarak birleşik' kalması ve imzalanan anlaşmalara bağlı kalınmasının önemine vurgu yaptı.

ABD	nin Almanya'nın savunma için yeteri kadar para harcamadığı ve enerji politikası konusunda Rusya işbirliği yaptığı yönündeki eleştirileri konusundaki tutumunu yineleyen Kramp-Karrenbauer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim için ve Almanya’daki bizler için NATO, ortak değerlere sahip bir topluluktur. Bu bir ticaret örgütü değil, güvenlik de eşya değil. Almanya	da bulunan Amerikan birlikleri ve sivil personel, elbette bizim ve Avrupalı ortaklarımızın birlikleriyle birlikte Almanya’nın güvenliğini sağlayan personeldir, ancak onlar aynı zamanda kollektif güvenlik nedeniyle de buradalar ve çok çok güçlü sinyaller gönderiyorlar, örneğin Rusya’ya."

Daha önce ABD Donald Trump, Almanya’da konuşlu Amerikan askerlerinin sayısının 25 bine düşürüleceğini açıklamıştı.

Şu anda Almanya	da 35 bin ABD askeri, 10 bin Pentagon çalışanı ve Savunma Bakanlığı'na çalışan yaklaşık 2 bin sözleşmeli personel bulunuyor.

Trump, Almanya	nın ABD ticarette ‘dürüst’ davranmadığını ve NATO bütçesine yapılan ödemeleri ‘geciktirdiğini’ belirterek, ABD’nin Rusya’dan gaz alan Almanya’yı korumak için neden para harcaması gerektiğini merak ettiğini ifade etmişti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.