09 Haziran 2012'da eklenmiş, 313 views kişi görüntülemiş
Allah’a Yakınlık Güzel Bir Ölüme Yakınlıktır
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Allah’a Yakınlık Güzel Bir Ölüme Yakınlıktır

İNSANIN ÖLÜMDEN KAÇMASI İNSANI ÖLÜMDEN KURTARMAZ!

Âlemlerin Rabbi olan Allah, Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır..”( Nisa,4/78)

 

İşte, Aylık Vuslat Dergisi bu ayet ışığında “Ölüm bir son mudur?” Diye soruyor. Her ay olduğu gibi, Vuslat Mayıs sayısında da “dosya, öykü, düşünce, sağlık, eğitim, İslam dünyası” yazıları ile yeni sayısı çıktı…

 

Hepimiz Ölümle Nişanlıyız

 

Ölüm, hepimiz için kaçınılmaz bir gerçektir. Doğan her canlı zamanı yeri ve vakti geldiğinde ruhunu Rabbine teslim edecektir. Bir bakıma hepimiz ölümle nişanlıyız. Hiç ölmeyecek gibi yaşamanın bize hiç bir faydası yoktur. Tam aksine bir müslümana, yakışan yarın ölecekmiş gibi yaşamasıdır. Çünkü Rabbimiz “Her nefis ölümü tadacaktır” hakikatini bize Vahiy yoluyla bildirmiştir. Bize düşen, bu fani dünyada ölüme hazırlık yapmaktır. Tıpkı evliliğe hazırlık yaptığımız gibi. Şunu unutmayalım ki, bizden önce birçok nesil geldi geçti, birçok insan geldi geçti, bizde bir gün aynı şekilde ölümle kucaklaşacağız.

 

Allah’a Yakınlık Güzel Bir Ölüme Yakınlıktır

 

Ölüm, bize şah damarımız kadar yakın iken, nefsimiz hala bu gerçeği anlamakta zorluk çekiyor. Her geçen gün bir sevdiğimiz bizi bırakıp gidiyor. Biz de bir gün sevdiklerimizi bırakıp gitmek için her an gelmesi muhtemel ecelimizi bekliyoruz.

 

İslam belgelerinde ölümden en çok korkanların yahudiler ve Allah’a şirk koşanların olduğu tespit edilmiştir. Ölümden korkanların genelde Allah’tan uzak olan kimseler olduğu görülmektedir. Oysaki Allah’a yakınlık güzel bir ölüme yakınlıktır.

 

Şairin dediği gibi: ölüm belki yarın, belki yarından da yakındır bize!

 

Ölümün bizi nerede, neşekilde yakalayacağını bilmediğimize göre, ölüme hazırlıklı olmalı, Al­lah’ın emirlerine uyup yasaklarından sakınmaya çok dikkat etmeli­yiz.

 

Bu Ay Dergide Öne Çıkan Konu Başlıkları

 

Prof. Dr. Selim Özarslanİnsan Ölümden Neden Korkar” yazısında insanların niçin ölümden korktuğuna sizin için cevap aramaktadır.

 

Prof. Dr. Süleyman Toprak “Kabir Hayatı” isimli makalesi ile kabir hayatı yok diyenlerin tezini delilleriyle birlikte çürütmektedir.

Hüseyin Kerim EceHayat İçin Ölümü Hatırlamak” araştırma yazısında ölüm anı (sekratu’l-mevt) nasıl gerçkleştiğini, Kur’an ve Sünnet ışığında ele almaktadır.

Nasruddin YasinEhl-İSünnet’te Cenaze Ahkâmi” yazısıyla ölüm sırasında ve sonrasında yapılacak işleri sizlere hatırlatacaktır.

Doç.Dr. Muhammed Tarik Batılı Hayat Tarzında Ölümün Yersizliği” çalışmasında batılı insanların ölüm anlayışını, Batılıların ölüm hakkında ki düşüncelerinin, neler olduğunu okuyacaksınız.

Ayırıca, dergide dosya konusuyla ilgili Yazar Burhan Bozgeyik ile bir röportaj gerçekleştirilmiş.

Bugünün İhyasından Yarının İnşasına

Dergi hakkında detaylıbilgi için: 0216 612 78 22 web: www.vuslatdergisi.com

 

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.