16 Nisan 2012'da eklenmiş, 323 views kişi görüntülemiş
AKP Romanların Sorunlarıyla İlgileniyor
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

AKP Romanların Sorunlarıyla İlgileniyor

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Roman derneklerini kabulünde “Meclisin görevi, 75 milyon insanın dertleriyle ilgilenmek ve çözüm bulmaktır” dediAKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Roman derneklerini kabulünde “Meclisin görevi, 75 milyon insanın dertleriyle ilgilenmek ve çözüm bulmaktır” dedi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Alt Komisyonu’na taleplerini ileten Romanlar, AKP Grup Başkanvekili Elitaş’ı ziyaret etti. Ziyarette Romanların haklı taleplerinin dinlenmesi ve hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Elitaş, “TBMM’nin görevi, 75 milyon insanın dertleriyle ilgilenmek, şahıs ya da topluluk olarak dinlemek ve çözüm bulmaktır. Teklif ve taleplerinizi yetkili kurullarımıza ileteceğiz ve gerekli değerlendirmeleri yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Roman Dernek Başkanı Abdullah Cıstır, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na ilettikleri taleplerini, tüm partilerin Grup Başkanvekillerine ve basına da duyurmak istediklerini, Romanların sorunlarının partiler üstü olduğunu söyledi. Cıstır, eşit vatandaşlık ve pozitif ayrımcılıkla ilgili talepleri olduğunu, Romanların tanınmadığını ve bu konuda Meclis’te de komisyon kurulması beklediklerini ifade etti.

Roman Dernekleri temsilcisi Ahmet Çokyaşar, TBMM Anayasa Komisyonu’nda dinlenmelerinin kendileri için “oldukça önemli hatta bir milat olduğunu”, insanların Romanlara yönelik kafalarındaki yafta ve yakıştırmaların devlet eliyle temizlenmesi gerektiğini söyledi.

-“BİZE BUÇUK DENİLMESİNİ KABUL ETMİYORUZ”-

Son olarak konuşan Mualla Akyurt ise, “Unutulmuş bir kültürüz. Kendimizden utandırıldık. Bize ‘buçuk’ denilmesini kabul etmiyoruz. Artık bir şeyler istemeye hakkımız olduğunu düşündük. Kentsel dönüşümler kimileri için barınma hakkının elinden alınmasıyken, bizim için farklı bir anlam ifade ediyor. Bizlerin yan yana olma durumu ortadan kaldırıldığında, bizim kültürümüz de ortadan kalkmış olur” dedi. – Ankara

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.