01 Ağustos 2012'da eklenmiş, 418 views kişi görüntülemiş
Aile Hekimlerinden Nöbet Tepkisi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Aile Hekimlerinden Nöbet Tepkisi

Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) denetleme kurulu üyesi Dr. Lütfi Tiyekli, “doktorlara farklı kurumlarda nöbet tutma görevi getirilmesi, vatandaşın ücretsiz birinci basamak sağlık hizmeti almasını imkansız hale getirir.” dedi.

Tiyekli, Tabip Odası’nda düzenlediği basın toplantısında, her bir aile hekiminin 3 bin 500 hastaya hizmet verdiğini söyledi. Doktorların zor şartlar içerisinde görev yaptığını belirten Tiyekli, çıkartılan yeni kanunla aile hekimlerine başka kurumlarda nöbet tutma görevi getirilmesinin sakıncalı olacağını savundu. Tiyekli, şöyle konuştu:

“Aile hekimliği uygulamasına geçildiği 2005 yılından bu güne, birinci basamaktaki tüm sağlık göstergeleri olumlu yönde ve oldukça yüksek oranda gelişme kaydetmiştir. Bebek ve anane ölümleri azalmış, aşılama oranları gelişmiş ülkelerdeki seviyeleri aşılmıştır. Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının büyük azmi ile sağlık hizmet kalitesi ve hasta memnuniyeti artmıştır. Ancak 12.Temmuz 2012 gün ve 28351 sayılı resmi gazetede yayınlanan yeni kanunla, aile hekimlerinin aile sağlığı merkezlerinde ve köylerde verdiğimiz hizmetlerinizi aksatacak şekilde, hastane acillerinde, 112 acillerinde, dispanserlerinde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevlendirilmesinin önü açılmıştır. Bu uygulama ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının, hastalarından uzaklaştırılarak, başka kurumlarda görevlendirilmeleri, aile hekimliği uygulamasına indirilen en ağır darbedir.”

Bu kanunla beraber aile hekimlerinin, yerel idarecilerin keyfine göre mesaileri sonrasında acillerde nöbet tutmaya zorlanacağını ve nöbet çıkışında ara vermeksizin, tükenmiş bir halde mesaisine devam edeceğini öne süren Tiyekli, “Aile hekimleri bunun sonucunda kendisine kayıtlı nüfusa vereciği hizmet aksatacak, kaliteli ve sağlıklı bir hizmet veremeyecek, hata oranları artacaktır. Bu düzenleme ile aile hekimliği uygulamasından geri dönüş başlayacak, bugüne kadar verilen bütün emekler hızla yok olacak ve Sağlık Bakanlığımızın haklı olarak ve övünerek söylediği bu sevindirici tablo ortadan kalkacaktır.” diye konuştu.

Uygulamaya sonuna kadar karşı olduklarını kaydeden Tiyekli, atılacak adımlarla bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini sözlerine ekledi. – Kahramanmaraş

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.