09 Temmuz 2013'da eklenmiş, 712 views kişi görüntülemiş
Aile Hayata Bağladı
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Aile Hayata Bağladı

Akdeniz Üniversitesinde 22 yaşındaki bir gence aynı anda annesinin böbreği ile birlikte kardeşinin karaciğeri nakledildi.

Konya’da yaşayan Murat Ot’a (22) iki yaşındayken böbrek hastalığı teşhisi kondu. Böbrekleri sürekli taş üreten Ot, 3 kez böbrek taşı ameliyatı oldu. İlaç tedavisiyle yaşamını sürdüren Murat Ot’un böbrekleri, 2.5 yıl önce tamamen iflas etti. Ailesi bunun üzerine böbrek nakli için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Ot’un yaşının genç ve vücudunda sürekli böbrek olması nedeniyle bir takım tetkikler yapıldı. Gen testi de uygulanan gençte, böbrek ve böbrek dışındaki dokularda, yaygın olarak kalsiyum oksalat kristallerinin birikmesi de tespit edildi. Gencin sağlığına kavuşabilmesi için böbrek naklinin yanı sıra karaciğer nakli de yapılması gerektiği belirtildi. Bunun üzerine Murat’ın 20 yaşındaki kardeşi Siraç Ot karaciğerini, anne Lale Ot (47) da böbreğini vermek için gönüllü oldu. Tetkiklerin tamamlanmasının ardından anne ve iki oğlu ameliyata alındı. Geçtiğimiz hafta yapılan ve 11 saat süren ameliyatta ilk olarak Siraç’ın karaciğerinin yüzde 60’ı abisine nakledildi. Ardından annenin sol böbreği kapalı yöntemle Murat’a nakledildi. Vericiler sağlıklı bir şekilde taburcu edilirken, Murat Ot’un da 2 gün içerisinde taburcu edileceği açıklandı.

Nakilleri gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu ile Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, 20 yaşından önce böbreklerde görülen taşlara dikkat edilmesini istedi. Oksalozis hastalığının 20 yaşından önce görüldüğünü belirten Dinçkan, nakil yapılan Murat Ot’da da aynı hastalığın görüldüğünü ifade etti. Ot’un hastaneye anneden böbrek nakli olmak için başvurduğunu belirten Dinçkan, “Kendisi 20 yaşlarında her böbreğinde çok ciddi taş olduğu için bu tür hastalarda öncelikle çok nadir görülen oksalozis akla gelir. (böbrek ve böbrek dışındaki dokularda, yaygın olarak kalsiyum oksalat kristallerinin birikmesi) Bu genellikle genç yaşta ya da çocukluk çağında ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın sebebi de karaciğerde AGT denen bir enzim eksikliğine bağlı vücutta oksalat atılamaz ve böbrekler öncelikli olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde bu oksalatlar birikir. Bu hastamızda her iki böbreğinde de çok yoğun taş vardı. Tabi yaşı da müsait olduğu için bu hastalıktan şüphelenerek gen analizleri yapıldı. Ve Murat’ta hastalığın olduğu saplantı. Bunlara sadece nakil yaparsanız, nakil yaptığınız böbrek bile iki üç ay içerisinde tekrar yoğun taş birikmesine bağlı böbrek yetmezliğine giriyor. Sebep karaciğerde bir enzim eksikliği olması. Dolayısıyla böbrek nakli düşünürseniz bu hastalarda karaciğer nakliyle birlikte yapmanız gerekiyor.” diye konuştu. Dinçkan, Ot’a oksalozis hastalığından dolayı kombine nakil yapmaya karar verdiklerini söyledi. Annede sol böbrek, ağabey Sıraç’dan da karaciğerin yüzde 60’ının alınarak nakledildiğini belirten Dinçkan, vericilerin taburcu edildiğini, Murat’ın da 2 gün içerisinde taburcu edileceğini kaydetti. Hastalıkla ilgili uyarıda bulunan Dinçkan, “Bu hastaların beyninde, kalbinde taşlar birikebiliyor. Özellikle çocukluk ve genç yaşta böyle her iki böbreğinde çoklu taş birikimi olduğunda bu hastalık mutlaka akla gelmeli. Sadece böbrek nakli planlanmamalı. Bunla ilgili çok örnek var. İleri yaşta bu hastalık çok mümkün değil.” dedi.

Annesinin böbreği ve kardeşinin karaciğeriyle sağlığına kavuşan Murat Ot da, sağlığına yeniden kavuştuğu için mutlu olduğunu ifade etti.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.